logo

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Ermeni Ordusu İşgal Altındaki Topraklardan Çıkartılmalı


ibrahim
twinport_79@hotmail.com

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan topraklarının uzun yıllardır işgali altında olduğunu belirterek, “Ermeni ordusu, işgal altındaki topraklardan derhal çıkartılmalıdır.” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, resmi temaslarda bulunmak üzere Bakü’ye gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel’i kabul etti.

Aliyev ve Merkel, heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Burada konuşan Cumhurbaşkanı Aliyev, Başbakan Merkel’in Azerbaycan’ı ilk kez ziyaret ettiğini belirterek, bunun “tarihi bir ziyaret” olduğunu söyledi.

Aliyev, bu ziyaretin Almanya-Azerbaycan ilişkilerinin gelişmesine ivme kazandıracağından emin olduğunu vurguladı.

Merkel’e bölgesel güvenlik konularının yanı sıra özellikle Dağlık Karabağ sorunuyla ilgili bilgi verdiğini kaydeden Aliyev, “Bildiğiniz gibi Azerbaycan’ın uluslararası toplum tarafından tanınan toprakları uzun yıllardır Ermenistan’ın işgali altındadır. Bu işgal sonucunda 1 milyondan fazla Azerbaycanlı mülteci durumuna düşmüştür. Çatışmayla ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 4 kararname kabul etmiştir. Bu kararnamelere göre Ermeni ordusu, işgal altındaki topraklardan derhal ve kayıtsız şartsız çıkartılmalıdır. Maalesef Ermenistan bu kararları hiçe sayıyor ve uygulamıyor. Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü temin edilmeli ve sorun bu prensip temelinde çözüme kavuşmalıdır.” diye konuştu.

Aliyev, Azerbaycan ve Almanya arasındaki ticaret hacminin arttığına dikkati çekerek, Alman şirketlerin Azerbaycan’da birçok projeye katıldığını, Merkel’in ziyareti sonrasında onların faaliyetlerinin daha da gelişeceğinden emin olduğunu söyledi.

Azerbaycan’ın ekonomik çeşitlendirme politikasını başarıyla yürüttüğü ve büyük yatırımların yapıldığını ifade eden Aliyev, “Yatırım ortamı çok iyi. Son 15 yılda Azerbaycan’a 250 milyar dolar yatırım yapıldı. Bunun da neredeyse yarısı yabancı sermayeden oluşmaktadır.” dedi.

Aliyev, enerji güvenliği konusunu da konuştuklarını belirterek, Azerbaycan’ın Avrupa’nın enerji güvenliğinin temin edilmesine katkı sağladığını kaydetti.

Azerbaycan doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru’na da değinen Aliyev, 40 milyar dolar sermaye gerektiren bu projenin mayıs ayında resmi açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Demokrasi ve insan hakları konularını da müzakere ettiklerini dile getiren Aliyev, bu konuda da iş birliğini devam ettireceklerini vurguladı.

Merkel’in açıklamaları

Merkel ise ziyaretinin iki ülke ilişkilerini müzakere etmek için iyi bir fırsat sunduğunu belirtti.

100. yılını kutlayan Azerbaycan’ın geleneklere sahip bir ülke olduğunun altını çizen Merkel, “Azerbaycan Almanya’nın bu bölgedeki en büyük ve en önemli ticari ortağı. Almanya, Azerbaycan ekonomisinin çeşitlendirilmesine katkı sunmaya hazır.” ifadelerini kullandı.

Merkel, Avrupa’nın enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesinde Azerbaycan’ın önemli bir faktör olduğuna dikkati çekerek, Güney Gaz Koridoru’nun Avrupa’nın enerji temininde büyük rol oynayacağını kaydetti.

Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun önemine de değinen Merkel, bu hattın bölge ve Avrupa arasındaki ticari ilişkilerin gelişimine katkı sağlayacağını vurguladı.

Merkel, Dağlık Karabağ sorununun çözülmesini istediklerini belirterek, bölgedeki tüm sorunların barış yoluyla çözülmesinden yana olduklarını ifade etti.

Aliyev ve Merkel daha sonra Azerbaycanlı ve Alman iş adamlarıyla bir araya geldi. Merkel, temaslarının ardından Azerbaycan’dan ayrıldı.

Etiketler: » »
Share
396 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 20 Yanvar Şehitleri İçin Bakü’de Büyük Yürüyüş Yapılacak

  18 Ocak 2019 AZERBAYCAN, TÜM MANŞETLER

  Her yıl olduğu gibi bu yılda Azerbaycan`da  20 Ocak 1990 tarihinde Rus ordusunun Bakü`de Türk milletine karşı yaptığı soykırımı anmak için Milliyetçi Gençler Teşkilatı tarafından büyük yürüyüş düzenlenecektir. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 20 Ocak Pazar günü Saat:15.00 Azizbeyov parkı 20 Numaralı okulun karşısında başlayacak olan bu kutlu yürüyüş sadece bir anım yürüyüşü değil, Rus işgalini ve emperyalizmi protestodur. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen her yıl daha da büyük coşguyla yapılan bu kutlu yürüyüş Azerbaycan Türk`ünün bağımsızl...
 • Azerbaycan Milliyetçi Gençler Teşkilatı:Çin Doğu Türkistan’dan Defol

  09 Ocak 2019 AZERBAYCAN, DÜNYA, GÜNEY AZERBAYCAN

  Son zamanlarda Ata yurdumuz Doğu Türkistan’daki işgal rejiminin daha da artan zülmü Azerbaycan Milliyetçi Hareketi olarak bizlerde bir travma yaratmıştır. Son beş yıldır bu zülme karşı tepki uyandırmak için Bakü’de yürüyüş ve prosteste eylemleri düzenliyoruz. Türkiyede de aynı zamanda konferans ve benzeri etkinliklerle milletimize karşı yapılan bu zülmü gündemde tutmaya çalışıyoruz. Doğu Türkistan bağımsızlığına kavuşup, Gök boyalı Türk bayrağı Türkistanda dalgalanacağı güne kadar bu isyanımız dinmeyecektir. Azerbaycan Milliyetçi Hareketi ve T...
 • Azerbaycan’da Milliyetçi Hareketin Önderi #MGT Türk Dünyasına Açılıyor

  21 Aralk 2018 AZERBAYCAN, TÜM MANŞETLER, TÜRKİYE

  Azerbaycan’da Milliyetçi Hareket   MGT Türkiye Başkanı – Oder Alizade     Azerbaycan’da Milliyetçi Hareket denildiğinde hiç şüphesiz akla bu hareketi oluşturan Milliyetçi Gençler Teşkilatı gelmektedir.   MGT, 2012 yılında Azerbaycan’nın başkenti Bakü’de kurulan ve Azerbaycanın ilk ve tek Türkçü-Turancı gençlik teşkilatıdır. Teşkilatımız Baküde Yönetim Kurulu ve diğer yardımcı kurullardan oluşuyor. Teşkilatımızın Genel Başkanı İskender Osmanlıdır. >>>https://www.facebook.com/MilliyyetciGenclerTeskilati/ MGT A...
 • ‏Son Dakika Gürcistan’dan Azerbaycan Skandalı! ‏Azerbaycan Milliyetçi Gençler Teşkilatı Ülkeye Sokulmadı

  08 Kasm 2018 AZERBAYCAN, TÜM MANŞETLER

  Azevvel gerçekleşen olayda Azerbaycan Milliyetçi Gençler Teşkilatı Başkanı İskender Osmanlı, MGT Yönetim kurulu üyesi Zakir Kerimli ve MGT görevlisi Müşvik Veliyev Azerbaycan MGT (Milliyetçi Gençler Teşkilatı) mensubu oldukları için sınırdan geçişine izin verilmedi. Gürcistan’da yaşayan milliyetçi soydaşlarımızın toy meclisinde iştirak etmek və teşkilat görüşmeler için bölgeye doğru yola çıkan MGT Başkanı İskender Osmanlı, MGT Yönetim Kurulu üyesi Zakir Kerimli ve MGT görevlisi Müşvik Veliyev "Tsiteli Khidi" sınır geçiş karakolunda 3 saatlik...