logo

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Ermeni Ordusu İşgal Altındaki Topraklardan Çıkartılmalı


derpodanoda
derpodanoda@schedasec.info

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan topraklarının uzun yıllardır işgali altında olduğunu belirterek, “Ermeni ordusu, işgal altındaki topraklardan derhal çıkartılmalıdır.” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, resmi temaslarda bulunmak üzere Bakü’ye gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel’i kabul etti.

Aliyev ve Merkel, heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Burada konuşan Cumhurbaşkanı Aliyev, Başbakan Merkel’in Azerbaycan’ı ilk kez ziyaret ettiğini belirterek, bunun “tarihi bir ziyaret” olduğunu söyledi.

Aliyev, bu ziyaretin Almanya-Azerbaycan ilişkilerinin gelişmesine ivme kazandıracağından emin olduğunu vurguladı.

Merkel’e bölgesel güvenlik konularının yanı sıra özellikle Dağlık Karabağ sorunuyla ilgili bilgi verdiğini kaydeden Aliyev, “Bildiğiniz gibi Azerbaycan’ın uluslararası toplum tarafından tanınan toprakları uzun yıllardır Ermenistan’ın işgali altındadır. Bu işgal sonucunda 1 milyondan fazla Azerbaycanlı mülteci durumuna düşmüştür. Çatışmayla ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 4 kararname kabul etmiştir. Bu kararnamelere göre Ermeni ordusu, işgal altındaki topraklardan derhal ve kayıtsız şartsız çıkartılmalıdır. Maalesef Ermenistan bu kararları hiçe sayıyor ve uygulamıyor. Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü temin edilmeli ve sorun bu prensip temelinde çözüme kavuşmalıdır.” diye konuştu.

Aliyev, Azerbaycan ve Almanya arasındaki ticaret hacminin arttığına dikkati çekerek, Alman şirketlerin Azerbaycan’da birçok projeye katıldığını, Merkel’in ziyareti sonrasında onların faaliyetlerinin daha da gelişeceğinden emin olduğunu söyledi.

Azerbaycan’ın ekonomik çeşitlendirme politikasını başarıyla yürüttüğü ve büyük yatırımların yapıldığını ifade eden Aliyev, “Yatırım ortamı çok iyi. Son 15 yılda Azerbaycan’a 250 milyar dolar yatırım yapıldı. Bunun da neredeyse yarısı yabancı sermayeden oluşmaktadır.” dedi.

Aliyev, enerji güvenliği konusunu da konuştuklarını belirterek, Azerbaycan’ın Avrupa’nın enerji güvenliğinin temin edilmesine katkı sağladığını kaydetti.

Azerbaycan doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru’na da değinen Aliyev, 40 milyar dolar sermaye gerektiren bu projenin mayıs ayında resmi açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Demokrasi ve insan hakları konularını da müzakere ettiklerini dile getiren Aliyev, bu konuda da iş birliğini devam ettireceklerini vurguladı.

Merkel’in açıklamaları

Merkel ise ziyaretinin iki ülke ilişkilerini müzakere etmek için iyi bir fırsat sunduğunu belirtti.

100. yılını kutlayan Azerbaycan’ın geleneklere sahip bir ülke olduğunun altını çizen Merkel, “Azerbaycan Almanya’nın bu bölgedeki en büyük ve en önemli ticari ortağı. Almanya, Azerbaycan ekonomisinin çeşitlendirilmesine katkı sunmaya hazır.” ifadelerini kullandı.

Merkel, Avrupa’nın enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesinde Azerbaycan’ın önemli bir faktör olduğuna dikkati çekerek, Güney Gaz Koridoru’nun Avrupa’nın enerji temininde büyük rol oynayacağını kaydetti.

Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun önemine de değinen Merkel, bu hattın bölge ve Avrupa arasındaki ticari ilişkilerin gelişimine katkı sağlayacağını vurguladı.

Merkel, Dağlık Karabağ sorununun çözülmesini istediklerini belirterek, bölgedeki tüm sorunların barış yoluyla çözülmesinden yana olduklarını ifade etti.

Aliyev ve Merkel daha sonra Azerbaycanlı ve Alman iş adamlarıyla bir araya geldi. Merkel, temaslarının ardından Azerbaycan’dan ayrıldı.

Etiketler: » »
Share
436 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kerkük Valilik Makam Müzakere Sürecinin Son Durumu

  10 ubat 2019 AZERBAYCAN, DÜNYA, EĞİTİM, GÜNEY AZERBAYCAN, IRAK, KÜLTÜR SANAT, RÖPORTAJLAR, SURİYE, TÜM MANŞETLER, TÜRKİYE

    Kürtler, Ekim 2017’de Irak Federal Güçlerin Kerkük’e girmesiyle kaybettikleri valilik görevini geri almak için aylardır Kerkük’te çaba gösteriyor. Eski PKK lı Kerkük Kürt Valisi Necmettin Kerim’in, Barzani’in sözde bölücü bağımsızlık referandumuna destek verdiği için tutuklama emri çıkmış ve Kerim Erbil’e kaçmıştı. Ve o zamandan bu gününe Arap asıllı Rakan Said el-Cuburi Kerkük Valisi görevine devam etmektedir. Kerkük’teki Araplar şu anki valiRakan Said’in il seçimlerine kadar ili yönetebileceğini iddia ediyor. Kerkük’ün ana unsuru ...
 • Bağdat’tan Coşkulu Kerkük Şöleni

  09 ubat 2019 AZERBAYCAN, DÜNYA, EĞİTİM, GÜNEY AZERBAYCAN, IRAK, KÜLTÜR SANAT, RÖPORTAJLAR, SURİYE, TÜM MANŞETLER, TÜRKİYE

  Bugün Bağdat Türkmen Kardeşlik Ocağı'nda Kerkük Günü etkinliği düzenlendi. Türkücü İsam Cuma ve Ali Gözümavi ile diğer Kerküklü şairler tarafından Kerkük Türkmenleri için rengarenk türkü ve şiirlerin okunduğu şenliğe onlarca Türkmen aile katıldı. Etkinliğe T.C. Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ve eşi Nesrin Yıldız, eski Bilim ve Teknoloji Bakanı Sayın Reşat Mendan Ömer, eski Türkmen milletvekilleri Fevzi Ekrem Terzi, Feyha Bayatlı ve Hasan Özmen Bayatlı yanı sıra ITC Sivil Toplum Örgütleri Başkanı Mardin Gökkaya katıldı. Etkinlik, u...
 • Gürcistan’da Türk Yurtlarının İsmi Değiştirilerek Milletimiz Asimile Edilmekte

  31 Ocak 2019 AZERBAYCAN, DÜNYA, GÜNEY AZERBAYCAN, TÜM MANŞETLER, TÜRKİYE

  Dünün Borçalısı Bugünün Kvemo Kartlisi 2019 hiçte Borçalıya hoş gelip sefa getirmedi.Yeni yıl yeni sorunları beraberinde getirdi. Gürcistan’ın Borçalı üzerinde oynadığı oyunlar hızla devam etmekte Azerbaycan Türkçesinde olan şehirlerin,köylerin ve sokakların ismi değiştirilmektedir. Aşağıda Azerbaycan Türkçesindeki yer adlarının değiştirilmiş listesini göreceksiniz. • Ağbulaq → Tetriskaro (1940) • Barmaqsız → Tsalka (1932) • Başkeçid → Dmanisi (1947) • Çörük Qəmərli → Katarinenfeld (1817) → Lüksemburq (1921) → Bolnisi (1943) • Qar...
 • 20 Yanvar Şehitleri İçin Bakü’de Büyük Yürüyüş Yapılacak

  18 Ocak 2019 AZERBAYCAN, TÜM MANŞETLER

  Her yıl olduğu gibi bu yılda Azerbaycan`da  20 Ocak 1990 tarihinde Rus ordusunun Bakü`de Türk milletine karşı yaptığı soykırımı anmak için Milliyetçi Gençler Teşkilatı tarafından büyük yürüyüş düzenlenecektir. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 20 Ocak Pazar günü Saat:15.00 Azizbeyov parkı 20 Numaralı okulun karşısında başlayacak olan bu kutlu yürüyüş sadece bir anım yürüyüşü değil, Rus işgalini ve emperyalizmi protestodur. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen her yıl daha da büyük coşguyla yapılan bu kutlu yürüyüş Azerbaycan Türk`ünün bağımsızl...