Türkmeneli Cephesi

Azerbaycan’da Milliyetçi Hareketin Önderi #MGT Türk Dünyasına Açılıyor

Azerbaycan’da Milliyetçi Hareketin Önderi #MGT Türk Dünyasına Açılıyor
26 views
21 Aralık 2018 - 20:36

Azerbaycan’da Milliyetçi Hareket
 
MGT Türkiye Başkanı – Oder Alizade
 
 
Azerbaycan’da Milliyetçi Hareket denildiğinde hiç şüphesiz akla bu hareketi oluşturan Milliyetçi Gençler Teşkilatı gelmektedir.
 
MGT, 2012 yılında Azerbaycan’nın başkenti Bakü’de kurulan ve Azerbaycanın ilk ve tek Türkçü-Turancı gençlik teşkilatıdır. Teşkilatımız Baküde Yönetim Kurulu ve diğer yardımcı kurullardan oluşuyor. Teşkilatımızın Genel Başkanı İskender Osmanlıdır.

>>>https://www.facebook.com/MilliyyetciGenclerTeskilati/

MGT Azerbaycanda üçüncü nesil Milliyetçi Hareketi temsil ediyor. Azerbaycanın yakın tarihine baktığımızda ilk Milliyetçi Hareketler XX yüzyılın başlarından başlıyor ve bu hareketlerin bir sonucu olarak 1918de Türk milleti Doğuda İlk Cumhuriyeti, Azerbaycan Cumhuriyetini kuruyor. İlk Milliyetçi Hareketin temsilçileri Hasan Bey Zerdabi, Ahmet Bey Ağaoğlu, Mehmet Hadi, Ahmet Cevat, Üzeyir Bey Hacıbeyli, Nesip Bey Yusufbeyli, Ali Merdan Bey Topçubaşı, Fethali Han Hoyski, Ali Bey Hüseyinzade ve 1918de kurulan Cumhuriyetimizin Cumhur Başkanı Mehmet Emin Resulzadedir. İkinci nesil Milliyetçi Hareket XX yüzyılın sonlarında başlıyor ve Ebülfez Elçibey önderliğindeki Halk Cephesi ikinci nesil Milliyetçi Harekatı başlatıyor ve bu Harekata önderlik yapıyor. İkinci nesil Milliyetçi Harekatın bir sonucu olarak da Azerbaycan Sovyet İşgal rejiminden kurtuluyor ve Azerbaycan Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan ediyor.
MGT üçüncü nesil Milliyetçi Harekat olarak Azerbaycanda Türkçülüğün tek kalesidir ve bugün ülkede Türkçü camianı temsil ediyor. Milliyetçilik her zaman varolması gereken milletin yükseliş ve kalkınma ülküsüdür. Türk milleti olarak yükseliş ve kalkınmanın örneğini bizlerden önceki nesil Milliyetçi Hareketlerin İlk Türk Cumhuriyetini kurması ve bağımsızlığımızı yeniden kazanmaları sonucunda gördük. Azerbaycan bir devlet olarak büyük ve güçlü olacaksa Türk milliyetçiliği sayesinde olacaktır. Maddi, manevi, kültürel ve milli değerlerine dahilden ve hariçten her daim saldırılar olan memleketimiz Türkçülüğe sarılmak zorundadır. Türkçülüğün bayraktarı ise yeni nesil milliyetçi gençlerdir. Bu bağlamda yeni nesil Milliyetçi Hareket olarak MGT Azerbaycan Türklüğü ve güçlü ve büyük devlet olmak için bir umuttur. Bizler bu yolda ilerliyoruz. 
 

Azerbaycan Milliyetçi Gençler Teşkilat Başkanı İskender Osmanlı
 
Teşkilatımız Türkçü-Turancı çizgide, Türkçülüğün her türlü sentezinden arındırılmış layik bir teşkilatdır. Bu bizim misyonumuzdur. MGTnin ilk aşamada vizyonu Büyük ve Güçlü Azerbaycandır. Bugün Türk milletinin Azerbaycan adlanan coğrafiyanın kuzeyinde bağımsız bir devleti var. Ancak bu bağımsızlığımız topraklarımızın küçük bir köşesinde milletimizin küçük bir kısmının elde ettiği bağımsızlıktır. Yani tam bağımsızlık değildir. Tam bağımsızlık yalnız ve yalnız tüm Misak-i Millimizi, yani  milletimizin yaşadığı öz toprakları kapsayacak şekilde elde edilebilir. Türk milleti olarak topraklarımızın ve milletimizin büyük bir kısmı İran fars rejiminin işgalindedir. Bir kısmı da Ermenilerin işgalindedir. Bunlardan başka Gürcistan ve Rusiyada da Türklerin yaşadığı ve Türk devletinde olması gereken topraklarımız vardır. Bizler bu topraklarda hakimiyetimizi bütünüyle temin ettiğimiz halde tam bağımsız olacağız. Bu bizim manevi ve hukuki hakkımızdır. Bizler bir zamanlar bizim sınırlarımızda olmuş bir toprak parçası talep etmiyoruz. Bizler tüm manevi kültürel serveti ile ve üzerinde yaşayanların Türk olduğu Türk topraklarını talep ediyoruz ve bu ülküde ilerliyoruz. Kurulacak olan büyük ve güçlü Azerbaycan bölgede bağımsız Türkmeneli’nin kurulacağının ve Türkiye’ye karşı bölgede oluşabilecek her hangi bir tehdit unsurunun olmayacağının teminatıdır. Bu saydıklarımız bizim ilk aşamada olan vizyonumuzdur. Sonrakı aşama için ise bizler Turan yolunda ilerlemeliyiz. Bu Turancılığı ikinci pilana atmak değildir. Turana giden yolda temelimizi sağlamlaştırmaktır.
 
Milliyetçi Gençler Teşkilatı Azerbaycan ile birlikte son iki yıldır Türkiye’de de faaliyet göstermektedir. >> >>> /https://www.facebook.com/MGTTurk/

Halihazırda Türkiyede dokuz ilimizde ( Ankara, Adana, İzmir, Manisa, Osmaniye, Mersin, Muğla, Uşak, Bursa.)  il teşkilatlarımız vardır. İl teşkilatlarımız konfernas ve benzeri etkinliklerle Türkçülüğü yaşatıyor ve Türklüğe hizmet emeye çalışıyor. Her il teşkilatımız bulundukları illerde farklı konularda konferanslar veriyor. Konferanslarımız ağırlıklı olarak şimdiye kadar değinilmemiş konular ve Türkiye’de genç Milliyetçi kesim tarafından bilinmeyen konu ve şahsiyetler üzerine oluyor.     Bizler bir Türk ve Türkçü olarak Turan coğrafiyasının her yerinde faaliyet gösterebilir ve göstermeliyiz de. Z.Gökalpın dediği gibi: `Vatan ne Türkiyedir Türklere ne de Türkistan. Vatan ebedi ve müebbet bir ülkedir, Turan”. Bizler Turanın her yerinde olmalıyız. Türkiye dışındakı Türk topraklarından gelerek Türkiye’nin düşünce ve ilim hayatına eşsiz eserler burakan ve bu topraklarda Türkçülük yapan Yusuf Akçura, Ahmet Bey Ağaoğlu, Ali Bey Hüseyinzade, Ahmet Caferoğlu, Z.V. Togan gibi ender şahsiyetler ne kadar hakka sahipdilerse MGT olarak bizler de o kadar hakka sahibiz. Bu işin manevi tarafıdır. Diğer taraftan ise Azerbaycandan Türkiyeye Üniversite okumak için gelen binlerce öğrenci var. Bu örencilerimizi Milliyetçi çatı altında toplamak ve onların bu yolda milletine ve devletine daha faydalı bireyler olmasını temin etmek bizlerin üzerine düşen bir görevdir. Aynı zamanda teşkilatımız genel anlamı ile Türklüğe hizmet eden Türkçü bir teşkilat olduğu için Turanın her yerinden gelen soydaşımız teşkilatımıza üye olabilir ve teşkilatda aktif rol alabilir. MGTnin kapısı her bir Türke açıktır.
 
Milliyetçi Gençler Teşkilatı Türk Dünyası için bir örnektir. Günümüzde Türkiyede Türkçülük farklı kurum ve kuruluşlar tarafından temsil edilmektedir. Diğer Türk Cumhuriyetlerinde, yani Sovyet işgal rejimine maruz kalmış bugünkü bağımsız Türk Cumhuriyetleri için ise bunu söylemek neredeyse imkansızdır. Azerbaycan ise bu konuda bir ayrıcalık oluşturuyor. Bugün Azerbaycanda MGT önderliğinde bir Milliyetçi Hareket vardır. Ancak Türkiye hariç diğer Türk Cumhuriyetlerinde biz MGT örneğini göremiyoruz. Bu durum bizleri derinden sarsıyor. MGT, yani Azerbaycandakı Milliyetçi Gençlik diğer Türk Cumhuriyetlerinin gençlerine bir örnektir. Bizler diğer Türk Cumhuriyetlerinde de Milliyetçi Hareketler görmek ve onlarla birlikte hareket etmek istiyoruz. Bu konuda yakın ilişkilerde olduğumuz Irak Türkmen Cephesi ve onun değerli Başkanı sayın Erşat Salihi Bey efendinin önderliğindeki Milliyetçi Hareketi tenzih ediyoruz ve soydaşlarımıza faaliyetlerinde başarılar diliyoruz. Milliyetçi çatı altında teşkilâtlı olmanın yararlı oluşunun en güzel örneğini Türkmeneli Cephesi örneğinde görebiliriz. Türkmeneli'nde teşkilâtlı olmasaydık şimdi Türkmeneli diye bir bölge ve o bölgede Türkmenler olmayacaktı. Kısacası fiziksel ve mânevi varlığımızı Türk Milliyetçiliği fikri etrafında teşkilâtlanmaya borçluyuz.   Son olarak tüm zorluklara, baskılara ragmen yılmayan, teşkilatımızın Baküdeki Yönetim Kuruluna ve tüm teşkilat mensuplarına, Türkiyedeki İl Başkanlarımıza ve Türkiye teşkilatımızın faaliyetinde azimle çalışan MGT Türkiye Başkan Yardımcısı Elşad Aliyeve teşekkür ediyorum. Var olsun Milliyetçi Hareket.
 
 
MGT Türkiye Başkanı – Oder Alizade.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.