Türkmeneli Cephesi

Bakan Çavuşoğlu: Fırat’ın Doğusunda Adım Atmaktan Çekinmeyeceğiz

Bakan Çavuşoğlu: Fırat’ın Doğusunda Adım Atmaktan Çekinmeyeceğiz
7 views
09 Ocak 2019 - 15:13

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, YPG/PKK’nın Suriye topraklarında güçlenerek Türkiye’ye tehdit oluşturmasının önüne geçmek için gerekli tedbirlerin alındığını belirterek, “Adımlarımızı nasıl Afrin’de attıysak, nasıl Fırat Kalkanı ile Fırat Nehri’nin batısında Cerablus bölgesinde ve El Bab’a kadar adımlarımızı attıysak, Fırat’ın doğusunda da bu adımları atmaktan hiçbir zaman çekinmeyeceğiz.” dedi.

Çavuşoğlu, “Türk Dış Politikasındaki Son Gelişmeler” hakkında TBMM Dışişleri Komisyonunu bilgilendirdi.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararını değerlendiren Çavuşoğlu, “Buradan doğacak boşluktan terör örgütleri faydalanmasın. Ne DEAŞ, ne YPG/PKK. Bizim için hepsi aynıdır.” dedi.

Başka sorunların da ortaya çıkmaması için Türkiye’nin, bugüne kadar birlikte çalıştığı ortaklarıyla da süreci değerlendirdiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Bu anlamda Moskova ziyaretimizi zaten takip etmiştiniz, aynı şekilde İran ile de yakın temas içindeyiz. Görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Seversiniz, sevmezsiniz yani bunu ABD ve diğer ülkeler için söylüyorum, İran da Suriye’de bir aktördür. Dolayısıyla, burada var olan aktörlerle yapıcı bir şekilde çalışmaya devam etmemiz lazım.” diye konuştu.

Türkiye’nin terörle mücadele kararlılığına dikkati çeken Çavuşoğlu, “YPG/PKK’nın Suriye topraklarında güçlenerek ülkemize tehdit oluşturmasının önüne geçmek için gerekli tedbirlerimizi aldık. Adımlarımızı nasıl Afrin’de attıysak, nasıl Fırat Kalkanı ile Fırat Nehri’nin batısında Cerablus bölgesinde ve El Bab’a kadar adımlarımızı attıysak, Fırat’ın doğusunda da bu adımları atmaktan hiçbir zaman çekinmeyeceğiz.” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) ile de temas halinde konunun insani boyutuna ilişkin çalışmalar yürüttüğüne dikkati çekerek, “Bir taraftan Türkiye’deki Suriyeli mülteciler, diğer taraftan şimdi Suriye’ye dönmeye başlayan 300 binden fazla Suriyeli ve diğerlerini, insani yardımları nasıl oluşturabiliriz, geri dönmeleri için neler yapabiliriz, bunları tüm uluslararası camia ile birlikte yürütmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Suriye’deki en önemli sürecin siyasi süreç olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, İdlib’deki mevcut durumun muhafaza edilmesinin önemine işaret etti.

Rusya ve İran ile bu konuda birlikte hareket edildiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Sahada zorluklar var ama bunların üstesinden geliyoruz. Bir taraftan rejimin siyasi çözüm yerine askeri çözümü tercih etmesi, diğer taraftan sahada radikal grupların olması ki son zamanlarda bazı çatışmalar da var, işimizi zorlaştırsa da bugüne kadar bu İdlib muhtırasının uygulanmasında bir sorun yaşanmadı. Bundan sonra da yaşanmasını arzu etmiyoruz.” diye konuştu.

İdlib muhtırasının Suriye’de siyasi çözüm için çok önemli olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu şöyle devam etti:
“Cenevre’de 3 Dışişleri Bakanı olarak bir araya geldiğimiz zaman BM Özel Temsilcisi ile beraber, anayasa komisyonu kurulması için çok önemli mesafe katettiğimizi söylemek isterim. Şimdi birkaç ismin dışında özellikle sivil toplum listesinde de bir mutabakat var. O isimler üzerinde de özellikle rejimin garantörleri olan Rusya ve İran’ın rejimle birlikte çalıştığını görüyoruz.”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğünü desteklediğini vurgulayarak, “Suriye’nin istikrarı, barışı ve huzuru bizim için de çok önemlidir.” dedi.

Irak’ta seçimden sonra kapsayıcı bir hükümet kurulduğunu, birkaç bakanın henüz atanmadığını hatırlatan Çavuşoğlu, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in 3 Ocak’ta yaptığı Türkiye ziyaretinin son derece faydalı olduğunu söyledi. Irak’ın yeniden inşası için Türkiye’den beklentilerin yüksek olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, bu ziyarette hem bu konunun hem de enerji, yeni sınır kapılarının açılması, ticaret, çifte gümrük vergilerinin önlenmesi, PKK ile mücadele gibi konuların ele alındığını aktardı.
Çavuşoğlu, Salih’in ziyaretinde, Türkiye’nin stratejik ilişki içinde olduğu komşu Irak ile ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusunda mutabık kalındığını söyledi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.