Türkmeneli Cephesi

Çavuşoğlu: ABD’nin Suriye konusunda net bir stratejisi yok

Çavuşoğlu: ABD’nin Suriye konusunda net bir stratejisi yok
11 views
04 Nisan 2019 - 10:24

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’nin Suriye politikasına ilişkin, “Dışişleri, Savunma Bakanlığı, sahadaki asker, CENTCOM gibi ABD’nin farklı kurumlarından farklı açıklamalar geliyor. Hepsinin farklı pozisyonları var ve net bir strateji yok. Sorun da bu.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “NATO Birleştirir: İttifak 70 Yaşında” etkinliği kapsamında Atlantik Konseyi, German Marshall Fund ve Münih Güvenlik Konferansı tarafından düzenlenen “Turkey’s Role in NATO and Regional Security” (Türkiye’nin NATO’daki rolü ve Bölgesel Güvenlik) başlıklı panele katıldı.

Burada, Türkiye’nin ABD ile F-35 konusunda görüşmelere devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, tıpkı Suriye’den çekilme kararı gibi F-35 konusunda da ABD’nin farklı kurumlarından farklı açıklamalar geldiğini ve zaman zaman bu açıklamaların, birbiri ile çeliştiğini ifade etti.

ABD’nin eski yönetimlerinin Türkiye’ye Patriot sistemi satmadığını hatırlatan Çavuşoğlu, “Trump kendisi, bir telefon görüşmesinde ABD yönetimlerinin Türkiye’ye Patriot satmamasının hata olduğunu kabul etti ve (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’a bu konu ile ilgileneceğini söyledi.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, bir soru üzerine, Trump’ın, hem ABD ile Türkiye arasındaki F-35 konusunu hem de S-400 konusunu halledeceğine yönelik söz verdiğini dile getirdi.

“Net bir strateji yok, sorun da zaten bu”

Suriye’deki iç savaşa ve ABD’nin bu ülkeden çekilme kararına yönelik sorulara da yanıt veren Çavuşoğlu, ABD’nin YPG/PKK ile angajmanını sonlandırmasını istediklerine ancak Washington yönetiminin halen bu terör örgütü ile ilişkilerini sürdürdüğüne dikkati çekti.

ABD’nin YPG’yle ilişkisini devam ettirmesinin yanı sıra iki ülke arasında imzalanan ve YPG/PKK’nın Münbiç’ten çıkarılmasını ön gören Münbiç yol haritasının halen tamamlanmadığına işaret eden Çavuşoğlu, Türkiye’nin ABD ile, Suriye’den çekilmesi ve oralarda güvenli bölge kurulması konusunda koordinasyon kurduğunu belirtti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.