logo

Çavuşoğlu: Irak’taki PKK Tehdidini Bertaraf Etmeliyiz

Çavuşoğlu: Irak’taki PKK Tehdidini Bertaraf Etmeliyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak’taki PKK mevcudiyeti bizim için çok büyük bir tehdittir. Biz Irak’taki muhattaplarımıza, ‘Irak’taki PKK varlığı ikimize tehdit, birlikte hareket edelim’ diyoruz.’ ifadelerini kullandı

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları:

Irak’taki PKK mevcudiyeti bizim için çok büyük bir tehdittir. Biz Irak’taki muhattaplarımıza, ‘Irak’taki PKK varlığı ikimize tehdit, birlikte hareket edelim’ diyoruz.

Diğer tarafta ABD ile biz sadece Suriye ve Münbiç konusunda çalışma grubu kurmadık. Bunlardan birisi konsolosluk ve hukuki konularla ilgili. Üçüncü çalışma grubu ise PKK’ya yönelik işbirliği. Bu grupta Türkiye ve ABD’nin yanında Irak da var. Burda hem Bağdat, hem Erbil yönetimleri var. Bu çalışma grubu da toplanmaya başladı. PKK’nın üst düzey yöneticilerine karşı neler yapılması gerekiyor konuşulacak. Biz kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Başkalarından medet ummayacağız. Kendimiz de sınırımızın ötesindeki bu teröristleri temizlememiz gerekiyor. Sincar’dan çekildikleri söylendi. Ama nerede olurlarsa olsunlar, biz bu teröristleri temizleyeceğiz. Bu işin bir saha ayağı var, bir de diplomasi ayağı var.

İran’la da görüşmeler yapıyoruz. İran için de PKK bir tehdittir. Kandil, İran sınırına çok yakın, buradan geçişler önemli. İran’la sınırımıza duvar ördük. Sadece PKK değil kaçakçılığı da önlemek için. PKK, PJAK, YPG fark etmez. Bunların hepsi aynı örgüttür. Herkesin bu konuda işbirliği yapması gerekir.

Etiketler: » » » » » » »
Share
460 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?