logo

11 Haziran 2018

“Cumhurbaşkanı’nın Parlemento’ya müdahale etme yetkisi yok”

“Cumhurbaşkanı’nın Parlemento’ya müdahale etme yetkisi yok”

Türkmeneli lideri ITC genel başkanı Erşat Salihi Kerkük’te Irak Türkmen Cephesi Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Fuad Masum’un Bağdat’ta düzenlediği ve seçim sonuçlarının ele alındığı siyasi kitleler toplantısına Irak Türkmen Cephesi’ni davet etmemesinin büyük hata olduğunu belirten lider Salihi, ”kendisi Kerkük’te hileleri ortaya çıkaran taraf olduğumuzu biliyor” dedi. ”Cumhurbaşkanı kendi partisi olan KYB’nin baskılarına boyun eğmemesi gerekiyor” diyen Salihi, şikayetlerini tüm medya organlarına ve Seçim Komiserliği’ne ilettiklerini belirtti. Bu durumun yanlış olduğunu ifade eden Salihi, Cumhurbaşkanı’na toplantıya neden Irak Türkmen Cephesi’nin davet edilmediğini soracaklarını söyledi.

Komiserlik Meclisi konusunu yakından takip ettiklerini de belirten Salihi, Yüksek Yargı Meclisi’nin Komiserlik Meclisi’ne hakimlar atamasını desteklediklerini kaydetti. Hakimlerin tüm Irak Halkı’nı temsil etmesi gerektiğini vurgulayan Erşat Salihi, hakimlerin tek milletten olmaması gerektiğini söyledi. Bu konuda Irak yargısının tarafsızlığından emin olduklarını bildiren Salihi, ancak aynı zamanda oyların elle sayımında Seçim Komiserliği Kerkük Bürosu için Kerkük’teki milletleri temsil eden 3 hakim ya da güney illerden bir hakim belirlenmesini talep etti.

Irak Türkmen Cephesi olarak Yüksek Yargı Meclisi’nden oyların elle sayılması sırasında Seçim Komiserliği’nin Kerkük bürosundaki memurları değiştirmesini isteyen Salihi, sayımda Kerkük bürosundaki memurların görev almamasını, güneydeki illerden memurlar getirilmesini talep etti. Kerkük’te Türkmen, Arap ve Kürt memurlar olduğunun altını çizen Erşat Salihi, oyların elle sayım işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için bu memurların sayım işleminde görev almamaları gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı’nın Federal Yüksek Mahkeme’ye resmi yazı göndermesi konusuna da değinen Salihi, Federal Yüksek Mahkeme’nin siyasi kitlelerin baskısı altında kalmayacağından emin olduklarını bildirdi. Oyların çalındığının açık ve net olduğunu belirten Salihi, oyların çalınmasını Kerkük’ün ortaya çıkardığının bilincinde olunması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanımın Parlamento’nun işine müdahale yetkisi bulunmadığını kaydeden Salihi, Parlamento’nun en yüksek yasama organı olduğunu ve devletteki her sorumluyu sorgulama yetkisi bulunduğunu da belirtti.

Etiketler: » » »
Share
572 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?