logo

Erdoğan,İran Cumhurbaşkanı Ruhani İle Görüştü

Erdoğan,İran Cumhurbaşkanı Ruhani İle Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan’ın başkenti Astana’daİran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü.

Gerçekleştirilen görüşmede; Ruhani  ülke sınırlarında her hangi bir değişiklik söz konusu olduğunda  tüm bölge halkına zararlı olacağını ifade ederek İran ve Türkiye’nin potansiyellerinin dikkate alınarak özellikle ekonomik ilişkilerde bir atılım oluşturulması gerektiği , iki ülke arasında 30 milyar dolarlık yıllık ticareti hedeflediklerini söyledi.

Öte yandan Ruhani, “İkiülke arasında bankaların işbirliği şarttır. İran ve Türkiye bölgenin iki büyük ve etkili ülkeleridirler ve bu iki ülkenin çeşitli alanlarda özellikle terörizme karşı mücadelede bölgenin istikrarının sağlanmasında etkisi olacaktır. Ümit ediyoruz ki İran ve Türkiye’nin işbirliği Rusya ile beraber en kısa zamanda Suriye’de istikrarın ve güvenliğin sağlanmasına neden olsun” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da görüşmede, İran ve Türkiye’nin ilişkilerinde bir sıçrama oluşturulması gerekliliğinizden  vurguladı.

 

İki ülkenin bankalarının özellikle merkezi bankalarının ilişkiye girip ticaret alanında olan engellerin yok edilmesi için gerekli çalışmaları yapması gerektiğinikaydeden Erdoğan, “İran ve Türkiye’nin terörizme karşı mücadelede işbirliği çok önemli, iki ülkenin terörizme karşı ortak mücadelesi bölgenin istikrarında çok önem arz etmektedir. Tahran ve Ankara bu alanda ortak adımlar atmalıdırlar” dedi.

Erdoğan, “Suriye’de son yıllardaki çatışmalar, sorun çözümünün askeri yollarla değil diplomasi yoluyla olması gerektiğini göstermiştir. Suriye bölgede medeniyetin beşiğidir ve yabancı güçlerin Suriye’yi kendi çıkarları uğruna bölmelerine izin verilmemelidir” diye konuştu.

Etiketler: » » »
Share
482 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?