Türkmeneli Cephesi

Güney Azerbaycan’dan Uyarı İran Ayaklanması Ruhani’ye Karşı Hamaney’in Planıdır

Güney Azerbaycan’dan Uyarı İran Ayaklanması Ruhani’ye Karşı Hamaney’in Planıdır
14 views
02 Ocak 2018 - 21:59

GÜNEY AZERBAYCAN MİLLİ UYANIŞ HAREKETİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ELYAR MAKOUİ ZAD İRAN’DAKİ SON DURUM İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU.
Elyar Makoui zad İran’daki ayaklanmalar İle ilgili yaptığı açıklamada
İran’daki olaylar köktenciler ve reformistler kavgası olarak başlasa da son beş günde İran’ın Türk olmayan şehirlerinin hepsine sıçramıştır. Ancak protestocuların sayısı belli değildir.

 

İran’daki bu protestoları neden ciddiye almadığımı sorarsanız son protestolar ve sözde ayaklanmalar o kadar zayıf durumda ki İran’ın askeri ve dahi polisten daha güçlü olan Devrim Muhafızları bile protestolara karşı koymak için kışlalarından dışarı çıkmıyorlar. 2006 ve 2015 Güney Azerbaycan Ayaklanmaları ve 2009 İran cumhurbaşkanı seçimi itirazlarındaki ayaklanmalar ciddi olduğu için Devrim Muhafızları milletin karşısına çıkıp, herkesi dövüp, öldürdü.Ve birkaç günde ayaklanmayı bastırdılar.
Bugün bu protestoların başlangıcının arkasında Devrim Muhafızları ve başta dini lider Ali Hamaneyi’nin kendisi vardır. Hali hazırdaki cumhurbaşkanı Ruhani’ye darbe yapıp, görevden almak istiyorlardı ancak yapamadılar. Başka şehirlerde herkes ölüm olsun Hamaneyi’ye sloganı atmaktadır. Çünkü millet ekonomik buhranının nedenini Hamaneyi’nin emriyle Suriye’de harcanan paralardan olduğunu söylüyor.
Ayrıca biz Güney Azerbaycan Türkleri olarak bu rejim gitsin ve yerine başka rejim gelsin diye bir dert içinde değiliz. Çünkü Farsi rejimlerin tabanı ve ideolojisi Türk düşmanlığı üzerine kuruludur.
Biz ayaklanma ve protesto yapacaksak bağımsız Güney Azerbaycan için yapacağız. Onun için olayları yakından takip edip, durumu incelemekteyiz.
Durum değerlendirmelerim devam edecektir.
Elyar Makuyi
GAMOH Genel Başkan Yardımcısı
İran’da daha önceki ayaklanmaların bastırılması ile ilgili fotoğraf paylaşımında da bulundu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.