logo

İran Azerbaycan’lı Aktivist H.Ali’yi 3 Yıl Sonra Serbest Bıraktı

İran Azerbaycan’lı Aktivist H.Ali’yi 3 Yıl Sonra Serbest Bıraktı

Azerbaycanlı milli-kültürel aktivist Hüseyin Ali Muhammedi Tebriz’in merkezi hapishanesinden serbest bırakıldı.

Muhammedi 3 yıllık tutukluluk süresini tamamladıktan sonra 6 Ağustosta Tebriz Devrim Mahkemesi tarafından serbest bırakıldı.

Azerbaycanlı aktivist 1 Mart 2015 tarihinde Salar Turi’nin Tebriz yakınlarında bulunan işyerinde İstihbarat (İran İstihbarat Bakanlığı) görevlileri tarafından gözaltına alındı. Tutuklanma esnasında şiddet gördüğü ve darp edildiği biliniyor.

Tebriz Devrim Mahkemesi 3. Şubesi Başkanı hakim Bakirpur Muhammedi’yi sistemin aleyhine tebliğden ve Hamaney’e hakaret suçundan 3 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Hüküm daha sonra Doğu Azerbaycan Temyiz Mahkemesi’nin 6-ci Şubesi tarafından doğrulandı.

Hüseyin Ali Muhammedi açılan dosya ile ilgili 4 Kasım 2013 yılında Taha Kirmani ile birlikte Tebriz’de yakalanarak bu şehrin İstihbarat Müdürlüğü’ne götürülmüştü. Aktivistler geçici göz altına alınması sürecinde İstihbarat görevlileri tarafından cismi ve ruhi işkenceye maruz bırakıldılar.

Hüseyin Ali Muhammedi, Taha Kirmani ile birlikte 15 Nisan 2014 yılında yaklaşık 6 ay tutuklu kaldıktan sonra kefalet karşılığında Tebriz merkezi hapishanesinden serbest bırakıldı.

Aktivist önce de bir takım kültürel çalışmalarından dolayı güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı, işkence edildi ve çeşitli baskılara maruz kaldı.

Share
674 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?