İşgalci Rus Türk Yurdu Kırım’ın işgalini 3 gün festivalle kutlayacak - Türkmeneli Cephesi

logo

İşgalci Rus Türk Yurdu Kırım’ın işgalini 3 gün festivalle kutlayacak

İşgalci Rus Türk Yurdu Kırım’ın işgalini 3 gün festivalle kutlayacak

Rusya’nın başkenti Moskova’da Kırım’ın işgalinin beşinci yıl dönümü dolayısıyla, Kırım Baharı adlı üç günlük bir festival düzenlenecek.

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat tarihinde girmişti.Rusya tarafından işgal edilen Türk Yurdu Kırım’da, 16 Mart 2014 tarihinde sözde referandum düzenlemiş 18 Mart tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve sözde Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, “Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) iki ayrı birim olarak Rusya’ya bağlanmasına ilişkin” bir anlaşma imzalamışlardı.

 

İngiltere dahil Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın pek çok ülkesi Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna Kırım’ı, geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak görüyor ve ilgili yasa, 7 Ekim 2015 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından imzalandı.

 

Avrupa Birliği,ABD ve Japonya ise Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik işgalci politikası nedeni ile Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı.

Etiketler: » » » » »
Share
143 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?