ITC: KYB Yararına Bölgesel Etkilerden Endişeliyiz - Türkmeneli Cephesi

logo

08 Temmuz 2018

ITC: KYB Yararına Bölgesel Etkilerden Endişeliyiz

ITC: KYB Yararına Bölgesel Etkilerden Endişeliyiz

Irak Türkmen Cephesi, Elle sayım işleminin durdurulması kararını şaşkınlıkla karşılandıklarını. K*rdistan Yurtseverler Birliği (KYB) yararına bölgesel etkilerden de endişe duyduklarını yayınladığı bildiride ifade etti  .

Irak Türkmen Cephesi, Dün Kerkük’te Elle Sayım İşleminin aniden durdurulmasına ilişkin bildiri yayınladı.

ITC tarafından yayınlanan bildiride şu sözlere yer verildi “Parlamento meclisi kararıyla seçim komserliğine atanan yargıclar tarafından, şikayet konusu olan sandıkların elle sayım işlemlerinin durdurlması ve Kerkük’ü terk etmeleri Kerkük halkını ve Türkmenleri endişelerndirdi.Ayrıca bazı seçim merkezlerindeki oy sandıklarında sahtecilik ve hile tespit yüzdesi % 60’dan fazla olmakla birlikte henüz açıklanmamıştır.

Irak Türkmen Cephesi’nin oylarında fazla veya eksik olmasına bakmaksızın elektronik sayım ve manuel sıralama arasında elektronik korsanlığı ve sahteciliği tespiti etmek peşindedir.
İronik olarak, hükümetin oluşumu konusunda bazı siyasi kitleler, Irak’ın birliğini koruyan anayasal ve yasal ilkelerden vazgeçmesi söz konusu ortaya çıkmıştır.

bilindiği gibi Parlamento meclisi kararıyla seçim komserliğine atanan yargıcları takdirle karşılarken, Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne sempati duyan bazı bölge ülkelerinin Türkmenlerin haklarını gözardı ederek Kerkük ve Tuzhurmatu bölgesinde Türkmenlerin pahasına, Kürdistan Yurtseverler birliği ile güçlü bir siyasi kitle kurmalarından endişeliyiz.

Ayrıca Türkmenlerin meşru temsilcisi olan Irak Türkmen Cephesi, Parlamento meclisi kararıyla seçim komserliğine atanan yargıclarıdan,seçim sandıklarındaki sahtecilik ve hile yüzdesinin derhal açıklanmasını talep etmektedir.

Öteyandan Seçimleri denetleyen Yüksek Güvenlik Komitesi,barışçıl ve demokratik şekilde gösteri yapılmasına izin vermemesi, Birleşmiş Milletleri, Irak Hükümeti ve Uluslararası Sivil Toplum Örgütleri’nin ifadesiyle özel bir duruma sahip olan Kerkük’te, güvenliği bozmak,kaos ve baskı yaratmak konusunda şüphelerimizi de daha çok arttırmıştır.

Etiketler: » » »
Share
520 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?