logo

Kerkük Valilik Makam Müzakere Sürecinin Son Durumu


Türkmeneli Cephesi
meryem.apaydin@turkmenelicephesi.com

 

Kürtler, Ekim 2017’de Irak Federal Güçlerin Kerkük’e girmesiyle kaybettikleri valilik görevini geri almak için aylardır Kerkük’te çaba gösteriyor.

Eski PKK lı Kerkük Kürt Valisi Necmettin Kerim’in, Barzani’in sözde bölücü bağımsızlık referandumuna destek verdiği için tutuklama emri çıkmış ve Kerim Erbil’e kaçmıştı.

Ve o zamandan bu gününe Arap asıllı Rakan Said el-Cuburi Kerkük Valisi görevine devam etmektedir.

Kerkük’teki Araplar şu anki valiRakan Said’in il seçimlerine kadar ili yönetebileceğini iddia ediyor.

Kerkük’ün ana unsuru olan Türkmenler, valilik görevinin kendilere verilmesinin doğal bir hak olduğunu açıklıyor.Ve her mahfilde meşru temsilcileri olan Irak Türkmen Cephesi valilik görevinin Türkmenlere verilmesi konusunda çağrılar yapıyor.

Kerkük’teki unsurlar arasındaki mevcut “rekabet” ışığında, Kürtlerin, Arap ve Türkmenler tarafından valilik görevinin tekrar Kürt birisine verilmemesi konusunda yüksek muhalefet duvarı ile çarpışması bekleniyor.

İki ana Kürt partisi olarak tanınan Barzani’nin “K*rdistan Demokrat Partisi” ve Talabani’nin “Kürdistan Yurtseveler Birliği” arasında geçtiğimiz günlerde Erbil’de yapılan yapılan toplantının gündeminde Kerkük’teki valilik görevinin tekrar alınması vardı. Toplantı da 18 Şubat’ta Kerkük il meclisinin bir oturumunun yapılmasına karar verildi.

Toplantı İle dün basın açıklaması düzenleyen K*rdistan Yurtseveler Birliği (KYB) Sözcüsü Saadi Pire, Kerkük Valilik görevinin tekrar alınması konusunda KDP ile anlaşmaya vardıklarını, ve valilik görevine KYB’den 4 kişinin aday gösterildiğini ifade etti.

Öte yandan KYB üyesi Revand Molla Mahmut basına yaptığı açıklamada, KYB sözcüsünün yaptığı açıklamaları yalanlayarak, şu ana dek hiç kimse Kerkük valilik görevine resmi olarak aday gösterilmediğini ve belirli siyasi amaçlar nedeniyle bu gibi açıklamaların yapıldığını belirtti.

Mahmut ayrıca Kerkük valilik görevi ile ilgili önümüzdeki hafta Türkmen ve Araplar İle toplantılara başlayacaklarını açıkladı.

KYB üyesi Mahmut ayrıca Türkmen ve Arapların Kerkük valilik görevini talep etmelerini anlayışla karşıladıklarını ancak Kerkük İl Meclisinde en büyük çoğunluğa sahip olduğu İçin görevin KYB’ye verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Türkmen yetkililer, Kerkük valilik görevinin kimsenin malı olmadığını, ve bu görevi üstlenmek kenttin en eski ve ana bileşenlerinden olan Türkmenlerin hakkı olduğunu belirtiyor.

Eski Türkmen Milletvekili Fevzi Ekrem Terzi, Türkmenlerin valilik görevine bağlı ve istekli olduklarını ifade ederek uzun yıllardır Türkmenlere yönelik devam eden asimile politikasının son verilmesi istiyoruz dedi.

Kürtlerin çoğunlukla oluşturduğu Kerkük İl Meclis’inden valilik görevine bir Türkmen adayın geçmesi zorunluğu ile ilgili Terzi, Irak’ta her şeyin uzlaşı ile çözüleceğini, ve bu konuda Parlemento da hiç bir varlığı olmadan Irak Cumhurbaşkanı Başbakan olan Adil Abdulmehdi ve Berhem Salih’i örnek verdi.

Kerkük İl Meclisindeki Arap kitlesine yakın bir siyasi kaynak ise şu an Kerkük Valilik görevini sürdüren Rakan Said Cuburi’nin görevde kalması Arapların en iyi seçeneği olduğunu, ve valilik görevinde kalması için en güçlü bir şekilde onu koruyacaklarını dile getirdi.

İsminin belirlenmesini reddeden Arap kitlesine yakın siyasi kaynak, Araplar olarak, Kerkük valilik görevine tekrar Kürt’lerin veya Türkmenlerinde artık geri dönmesine İzin vermeyeceklerini, çünkü Kürt yada bir Türkmen’in valilik görevine getirilmesi durumunda, DEAŞ terörü nedeniyle yıkıma uğrayan Arap bölgelerinin imarına kimsenin önem vermeyeceğini belirtti.

Kerkük’ü işgal fikrine sahip Kürtlere Arap olarak güvenmediklerini belirten siyasi kaynak,ayrıca Kürtlerin Kerkük’te hüküm sürdükleri dönemde binlerce Arap gencini haksız yere tutukladığını açıkladı.

Etiketler: » » »
Share
145 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kerkük Valilik Makam Müzakere Sürecinin Son Durumu

  10 ubat 2019 AZERBAYCAN, DÜNYA, EĞİTİM, GÜNEY AZERBAYCAN, IRAK, KÜLTÜR SANAT, RÖPORTAJLAR, SURİYE, TÜM MANŞETLER, TÜRKİYE

    Kürtler, Ekim 2017’de Irak Federal Güçlerin Kerkük’e girmesiyle kaybettikleri valilik görevini geri almak için aylardır Kerkük’te çaba gösteriyor. Eski PKK lı Kerkük Kürt Valisi Necmettin Kerim’in, Barzani’in sözde bölücü bağımsızlık referandumuna destek verdiği için tutuklama emri çıkmış ve Kerim Erbil’e kaçmıştı. Ve o zamandan bu gününe Arap asıllı Rakan Said el-Cuburi Kerkük Valisi görevine devam etmektedir. Kerkük’teki Araplar şu anki valiRakan Said’in il seçimlerine kadar ili yönetebileceğini iddia ediyor. Kerkük’ün ana unsuru ...
 • Bağdat’tan Coşkulu Kerkük Şöleni

  09 ubat 2019 AZERBAYCAN, DÜNYA, EĞİTİM, GÜNEY AZERBAYCAN, IRAK, KÜLTÜR SANAT, RÖPORTAJLAR, SURİYE, TÜM MANŞETLER, TÜRKİYE

  Bugün Bağdat Türkmen Kardeşlik Ocağı'nda Kerkük Günü etkinliği düzenlendi. Türkücü İsam Cuma ve Ali Gözümavi ile diğer Kerküklü şairler tarafından Kerkük Türkmenleri için rengarenk türkü ve şiirlerin okunduğu şenliğe onlarca Türkmen aile katıldı. Etkinliğe T.C. Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ve eşi Nesrin Yıldız, eski Bilim ve Teknoloji Bakanı Sayın Reşat Mendan Ömer, eski Türkmen milletvekilleri Fevzi Ekrem Terzi, Feyha Bayatlı ve Hasan Özmen Bayatlı yanı sıra ITC Sivil Toplum Örgütleri Başkanı Mardin Gökkaya katıldı. Etkinlik, u...
 • Gürcistan’da Türk Yurtlarının İsmi Değiştirilerek Milletimiz Asimile Edilmekte

  31 Ocak 2019 AZERBAYCAN, DÜNYA, GÜNEY AZERBAYCAN, TÜM MANŞETLER, TÜRKİYE

  Dünün Borçalısı Bugünün Kvemo Kartlisi 2019 hiçte Borçalıya hoş gelip sefa getirmedi.Yeni yıl yeni sorunları beraberinde getirdi. Gürcistan’ın Borçalı üzerinde oynadığı oyunlar hızla devam etmekte Azerbaycan Türkçesinde olan şehirlerin,köylerin ve sokakların ismi değiştirilmektedir. Aşağıda Azerbaycan Türkçesindeki yer adlarının değiştirilmiş listesini göreceksiniz. • Ağbulaq → Tetriskaro (1940) • Barmaqsız → Tsalka (1932) • Başkeçid → Dmanisi (1947) • Çörük Qəmərli → Katarinenfeld (1817) → Lüksemburq (1921) → Bolnisi (1943) • Qar...
 • 20 Yanvar Şehitleri İçin Bakü’de Büyük Yürüyüş Yapılacak

  18 Ocak 2019 AZERBAYCAN, TÜM MANŞETLER

  Her yıl olduğu gibi bu yılda Azerbaycan`da  20 Ocak 1990 tarihinde Rus ordusunun Bakü`de Türk milletine karşı yaptığı soykırımı anmak için Milliyetçi Gençler Teşkilatı tarafından büyük yürüyüş düzenlenecektir. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 20 Ocak Pazar günü Saat:15.00 Azizbeyov parkı 20 Numaralı okulun karşısında başlayacak olan bu kutlu yürüyüş sadece bir anım yürüyüşü değil, Rus işgalini ve emperyalizmi protestodur. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen her yıl daha da büyük coşguyla yapılan bu kutlu yürüyüş Azerbaycan Türk`ünün bağımsızl...