Türkmeneli Cephesi

Lider Salihi’den Flaş Açıklama:Kerkük Tekrar Kürt Oyunu Karşısında

Lider Salihi’den Flaş Açıklama:Kerkük Tekrar Kürt Oyunu Karşısında
4 views
04 Mart 2019 - 14:34

Türkmeneli Lideri Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, Kürt partilerinin Kerkük’te siyasi ve güvenlik açısından kontrol sağlamak istediğini belirterek, Bağdat’ın buna sessiz kalması halinde yaşanacak krizin tüm bölgeyi etkileyeceği uyarısında bulundu.

Türkmen lider Salihi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) işaret ederek şunları kaydetti:

“İki Kürt partisi (KDP ve KYB), Kerkük’e güvenlik ve siyasi olarak girip kontrol sağlamak istiyor. Bağdat, Erbil’in (KDP) Kerkük’e güvenlik ve KYB’nin buraya siyasi olarak girip kontrol sağlama girişimleri karşısında esnek davranırsa Kerkük krizi patlak verir.”

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) hükümet kurma görüşmelerinde Kerkük’ün pazarlık konusu yapılmasına tepki gösteren Salihi, “İki Kürt partisinin ittifaklarında Kerkük’ü baskı aracı olarak kullanmaları durumunda Kerkük, Irak ve bölgeyi yakar.” değerlendirmesinde bulundu.

KDP ve KYB’ye seslenen Türkmen lider, “Referandum hatasını yeniden yapmamanızı tavsiye ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Salihi, açıklamasında, iki Kürt partisinin Kerkük valiliği taleplerini de eleştirerek, “Türkmen halkı dışında hiç kimse Kerkük’ün geleceğini kararlaştıramaz. Kerkük, Türkmenler ve Bağdat’ın meselesidir. Valilik (Kerkük) görevini üstlenme de Türkmenlerin en meşru siyasi hakkıdır.” ifadelerine yer verdi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.