Türkmeneli Cephesi

Son Dakika:Irak Türkmeneli Projesi Onaylandı Gizli Kararlar Açıklanmadı

Son Dakika:Irak Türkmeneli Projesi Onaylandı Gizli Kararlar Açıklanmadı
6 views
17 Mayıs 2017 - 14:35

Irak Türkmeneli Projesi İlan Edildi

 TİT (Türkmeneli İstihbarat Teşkilatı) ının sağladığı bilgilere göre Türkmeneli Projesinde Milletimizin lehine olan fakat açıklanmayan kararlar olduğu belirtildi.Konu üzerine temasa geçtiğimiz Türkmeneli Lideri Salihi “bu konu hakkında açıklama yapılması mümkün değildir lakin milletimizin toprakları için iyi bir adımdır.dedi

Irak Devletinin Onayladığı ve BM in desteklediği Irak Türkmen Projesinin İlanı Bağdat Reşat Otelinde düzenlendi.
Irak Meclisi Başkanı Selim Al-Cuburi,Irak Ulusal İttifak Komisyonu Başkanı Ammar Hekim,Irak Cumhurbaşkanı ve Başbakan Temsilcileri,Birleşmiş Milletler Irak Temsilcisi Jan Kobiş’in konuşmaları ve Irak Resmi Ordusu olan Türkmen Haşdi Şabi Komutanının’da katılımı ve desteği dikkat çekti.
Hükümet Resmi Sözcülerinin konuşmalarının ardından Lider Salihi TÜRKMENELİ PROJESİNİ İLAN ETTİ.İlanın ardından Bozkurt Yapan Lider Salihi konuklar ile hatıra fotoğrafı çekildi.
 
Salihi Açılış konuşmasının başında Türkçe konuşarak TÜRKMENELİ’den gelen tüm halkımızı selamlıyorum,gönül isterdiki Türkçe konuşayım ama protokol ve hazır bulunan yabancı yetkililerimiz için çeviri bulunmamaktadır.ileride bu konuyuda çözeceklerinin müjdesini verdi.
IRAK’ta TÜRKMENELİ BÖLGESİ ÇİZİLDİ
 
1-Irak Türkmeneli Bölgesi Telafer’den başlayıp Mendeli’de biten Türkmen haritasıdır.Bu haritanın üzerinde büyük oyunların olması neticesinde ve bu bölgenin kürt bölgesine ilhak edilmemesi için kendi idaresini kendisi yapan ve kürt bölgesine gelecekte katılmamasına Kerkük’ün özel bir statüye kavuşmasını TÜRKMEN KONSEYİMİZ karar vermişlerdir.
 
2-Teaferin üzerinde oynanılan büyük oyunları iptal ettirmek için Telafer göçmenlerinin biran önce bölgelerine dönmeleri sağlanacak ve bölücü terör örgütü pkk ve pyd’nin amacı olanTelaferin başka devletlerin (SURİYE) sınırına katılmaması için Irak Türkmenleri olarak TELAFER’in İL OLMASINI talep ediyoruz.
 
3-Tuzhurmatu üzerinde yaşanan oyunlar neticesinde ve diğer terör gruplarının bölgede barındırılmaması için Türkmenlerin TUZHURMATU’nun İL OLMASINA karar vermişlerdir.
 
4-Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetiminde bulunan Türkmenlerin durumu ise toplanan Türkmen liderler tarafından ele alınmış Kürt Bölgesel Yönetiminde Türkmenlerin yönetim içinde Başkan yardımcılığı statülerinde üst seviyede görev almasını istedi.Kuzey Irak yönetimininin kendilerine bağlı Türkmen coğrafyasında yaşayan Kifri,Halekin,Erbil Türkmenlerinin kültürel,sosyal faaliyetlerine ciddi bir şekilde destek vermeleri gerekmekte.
 
5-Ayrıca Türkmen bölgelerinde olan şehit ailelerinin ve gazilerinin merkezi hükümetten yasal hak ve hukuklarını alması,
 
6-Saddam döneminde arazilerini kaybeden Türkmenlerin arazilerinin geri iadesi
 
7-Türkmen Askeri gücünün biranönce askeri malzemelerinin yasallaşması Türkmeneli bölgesinin artık onlar tarafından korunması talep edilmiştir.
 
8-Türkmenlerin hakkı olan petrol ve gaz gelir haklarının eşit şekilde dağılması Türkmen köylerinin acil imara geçilmesi….
Türkçe detaylar gelecek
 
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.