logo

Türkiye’den Kerkük ve Cerablus’a Yüksekokul Açma Adımı

Türkiye’den Kerkük ve Cerablus’a Yüksekokul Açma Adımı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bazı yükseköğretim kurumlarının kurulması hakkındaki kararı ile, Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından, Kerkük(Irak) ve Cerablus(Suriye)’ta sağlık bilimleri yüksekokulu açılacak.

Türkiye’nin sağlık temalı ilk devlet üniversitesi olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne bağlı Kerkük ve Cerablus’ta iki ayrı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu kurulması kararlaştırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak fakülte kurulması ve kapatılması ile adlarının değiştirilmesi hakkındaki kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kerkük ve Cerablus’a yüksekokul açacak.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, yüksekokulların kuruluşu için kolları sıvadıklarını ifade ederek, “Malumunuz 413 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından Kerkük ve Cerablus’ta iki ayrı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu kurulması kararı yayınlandı. Kerkük ve Cerablus’ta sağlık temalı yüksekokullarımızı kurmak üzere gerekli çalışmalara başladık” ifadelerini kullandı.

Özellikle Irak’ın kadim şehri Kerkük ile Suriye’nin Türkiye sınırına yakın yerleşim yerlerinden olan Cerablus, Türkmenlerin yoğun bir şekilde yaşadığı kentler olarak biliniyor.

Etiketler: » » » » »
Share
178 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?