Türkmeneli Cephesi

Türkmen Partileri: Kerkük Siyasi Pazarlık Söz Konusu Olamaz

Türkmen Partileri: Kerkük Siyasi Pazarlık Söz Konusu Olamaz
4 views
02 Mart 2019 - 16:40

Türkmen siyasi partileri, Kerkük İl Meclis Türkmen üyeleri, Irak Türkmen Cephesi‘nin Kerkük’teki genel merkez binasında toplantı düzenlediler . 

Toplantıda, Irak’ta ve özellikle Kerkük’te yaşanan siyasi ve güvenlik konuları ele alındı. 

Ayrıca Türkmeneli Lideri Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük milletvekili Erşat Salihi, Bağdat’ta katıldığı 1.Ulusal Danışma Toplantısı ile ilgili katılımcıllara bilgi verdi.  

Toplantı ardından Türkmen Partileri ortak bir bildiri yayınladı.

Bildiri de şunlar ifade edildi: 

1. Türkmen partiler ve siyasi güçleri, Kerkük meselesini ve yerel hükümetin oluşumunu,her iki Kürt parti’nin Bağdat ile yaptıkları, Bakanlık kabinesinin tamamlanması ile IKBY hükümetinin kurulmasındaki müzakerelerde siyasi parlık konusu yapmamalıdır.  

2. Bütün Türkmen partileri, Kerkük’te ve diğer alanlarda federal hükümetin yetkisi dışındaki güvenlik güçlerinin konuşlandırılmasının kategorik olarak reddedildiğini onaylamaktadır.  

3. Kerkük’ün petrolü ile ekonomisinin korunması ve israf edilmemesini çağrıda bulunuyoruz. 

4. Türkmen partileri, Kerkük’teki bileşenler arasında ortak idare ilkesinin uygulanmasını ve güvenlik dosyasının yönetiminde yerel idare de, ortak bir şekilde uygulanmasını vurguluyoruz.

Türkmen siyasi güçler,partiler

Türkmen milletvekilleri ve il meclisi üyeleri.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.