Türkmeneli Cephesi

Türkmeneli Dernekler Federasyonu’ndan ITC’ye Destek Açıklaması

Türkmeneli Dernekler Federasyonu’ndan ITC’ye Destek Açıklaması
6 views
01 Ocak 2019 - 10:51

Türkiye’de faaliyet gösteren Türkmeneli Dernekler Federasyonu’ndan Irak’ta cereyan eden son gelişmeler ile ilgili önemli bir basın bildirisi yayınladı.

Bildiride Irak Türkmen Cephesi’nin sahada yaptığı çalışmaların başarısına dikkat çekildi.

ITC’nin Yerel ve Uluslararası kamuoyunun Türkmen varlığı ve gasp edilen haklarına dikkatleri çekmeyi başardığını açıkladı.

 

bildiride ayrıca şu sözlere yer verildi:

Türkmenlerin Irak’ta değişik hükümetlerin yönetiminde vermiş ve vermekte oldukları mücadeleler hep vatandaşlık, hak-hukuk, adalet, eşitlik ve insan hakları çerçevesinde olmuştur.

Türkmen milliyetçi camiasının hoşgörüye dayalı yol haritasında bütün Türkmen katmanlarını ve mezhepçiliği elinin tersiyle iten birleştirici tutumu olumlu yönde dikkat çekmiştir.

Uzun yıllar dışlanma, sürgün, idamların yanında ekonomik ve kültürel baskılara rağmen Türkmen ve Türkmeneli için geceli gündüzlü verilen uğraşlar -geç de olsa- meyvesini vermeye başlamıştır. Irak Türkmen Cephesi (ITC) çatısı altında ister geçmiş genel seçimlerde ister Kerkük Türkmen Cephesi şemsiyesi altında yerel ve uluslararası kamuoyunun ve siyasilerin Türkmen varlığına ve gasp edilen haklarına dikkatleri çekmeyi başarmıştır.

Son yıllarda özellikle Bağdat hükümet/hükümetleri karşısında başta Irak Türkmen Cephesi olmak kaydıyla Türkmenlerle masaya oturmaları, BM ve ABD temsilcilerinin ITC heyetiyle ve Türkmen Tensikiye Heyetiyle bir araya gelip fikir alışverişleri yapılması geleceğe dönük umut verici adımların atıldığının birer göstergesidir.

Bütün bu çalışmaların ana temeli Türkmenler aralarında mezhepçiliği, bölgeciliği ve partizanlığı bir yana bırakarak tek sesle hareket etmelerinden kaynaklandığını görmekteyiz.

Türkmeneli için ve Türkmen için verilen bu uğraşıların yanında olduğumuzu ve Türkmeneli Dernekler Federasyonu olarak her türlü desteğe hazır olduğumuzu bir kez daha kamuoyuna bildirir, Türkmenlerin daha büyük kazanım ve hak elde etmelerini temenni ederiz. Allah her zaman birlik ve beraberliği savunanların yanındadır.  

Saygılarımızla

 Dr. Aydın BEYATLI

 Türkmeneli Dernekler Federasyonu 

 Yönetim Kurulu Başkanı

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.