logo

UYARIYORUZ:İran’da 110 Türk Milletvekili Var! Ama Birlik Yok?

UYARIYORUZ:İran’da 110 Türk Milletvekili Var! Ama Birlik Yok?

Güney Azerbaycan’ın Miyana şehri milletvekili Yakup Şeyvyari İran parlamentosundaki Türk Bölgeleri fraksiyonunun pasif faaliyetlerini eleştirdi.

Yerel basının haberine göre, Şeyvyari parlamentoda Türk milletvekilleri arasında yeteri kadar birlik olmadığını söyledi. Şeyvari “Türk Bölgeleri bölümünü teşkil olunduğu gibi kalıp, hatta bir kez de olsa oturum geçirmemiştir. Parlamentoda yaklaşık 110 Türk milletvekili var. Bu, milletvekillerinin yüzde 30’dan fazlasının Türk olduğunu gösteriyor. Fakat onların arasında beklenen birlik yoktur. Bu nedenle de Türk Bölgeleri fraksiyonunun yönetim kurulundaki millet vekillerine olan şikayetimi ilan etmek zorundayım. Eğer 110 milletvekilinin arasında birlik olsaydı, o zaman Bakanlar Kurulu için önerilen kişilere, istemediğimiz takdirde destek vermedik ve parlamentoda kendi hedeflerimiz uğruna adımlar atabilirdik ” şeklinde konuştu.

Gelecek Bakanlar Kurulu için listenin parlamentoya takdim edilmesinden bir gün önce açıklama yapan milletvekili, “Biz Türk bakanların seçilmesini istiyoruz. Bu güne kadar seçilen Türk bakanların çoğunluğu kendi bölgelerine yeteri kadar hizmet göstermeseler de, biz yine de Başkan Hasan Ruhani’den bakanlar kabinesinde tercihini Türklerden yana kullanmasını istiyoruz. Sanırım, yeni Bakanlar Kurulu için, Tahran’dan da olmuş olsa Türk asıllı bakanlar sunulacak. Biz her zaman bunun için çalıştık. Umarım her Türk milletvekili bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir. “şeklinde açıklamada bulundu.

Bundan önce bir kaç Azerbaycanlı milletvekili -Urmiye’nin milletvekilleri Nadir Gazipur ve Ruhulla Hezretpur- yeni Bakanlar kabinesinde daha çok Türk bakanların yer alması gerektiğini dile getirmiştir.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1214 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?