Türkmeneli Cephesi

20 Yanvar Şehitleri İçin Bakü’de Büyük Yürüyüş Yapılacak

20 Yanvar Şehitleri İçin Bakü’de Büyük Yürüyüş Yapılacak
3 views
18 Ocak 2019 - 23:34

Her yıl olduğu gibi bu yılda Azerbaycan`da  20 Ocak 1990 tarihinde Rus ordusunun Bakü`de Türk milletine karşı yaptığı soykırımı anmak için Milliyetçi Gençler Teşkilatı tarafından büyük yürüyüş düzenlenecektir.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 20 Ocak Pazar günü Saat:15.00 Azizbeyov parkı 20 Numaralı okulun karşısında başlayacak olan bu kutlu yürüyüş sadece bir anım yürüyüşü değil, Rus işgalini ve emperyalizmi protestodur.

Üzerinden yıllar geçmesine rağmen her yıl daha da büyük coşguyla yapılan bu kutlu yürüyüş Azerbaycan Türk`ünün bağımsızlığa olan sevgisini ve bağımsızlığı için her daim millet olarak savaşa hazır olduklarının göstericisidir. Zira, 20 Ocak sadece bir katliamdan öte bağımsızlığı için silahsız bir şekilde Rus tanklarının önünü kesen bir milletin zafer günüdür, bir kahramanlık öyüksüdür. Bu kahramanlık öyküsü Ebülfez Elçibey önderliğindeki ikinci nesil Milliyetçi Hareket`in başlattığı özgürlük hareketinin ciddiyetini gösteren bir olaydır.
Azerbaycan`da Üçüncü nesil Milliyetçi Hareketi temsil eden Milliyetçi Gençler Teşkilatı bu yürüyüşü aynı duygu ve heyecanla her yıl olduğu gibi bu yılda a nacaktır.
Azerbaycan’daki halk harekâtını, halkın bağımsızlık taleplerini ve Karabağ’daki olaylara Bakü’de düzenlenen itiraz gösterilerini bastırmak isteyen Sovyet yönetimi, 1989 sonlarından itibaren daha sert tedbirler almaya başladı. Azerbaycan Halk Cephesi de buna karşılık olarak 2 Aralık 1989’da Sovyetler Birliği’nden ayrılacağını ve Azerbaycan’ın bağımsızlığı için mücadele edeceğini beyan etti. Bu açıklamaya tahammül edemeyen merkezi yönetim, 12 Ocak 1990 tarihinde, Sovyetler Birliği’nin farklı bölgelerinden getirdiği yaklaşık 50 bin kişilik orduyu, başkent Bakü sınırlarına topladı. 19 Ocak gece saat 12.00’de Mihail Gorbaçov, Bakü’de olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. Yalnız olağanüstü halin ilanından 5 saat önce bütün Azerbaycan’ı tele-vizyon ve radyo yayınlarıyla temin eden Büyük Kule patlatıldı. Böylece televizyon ve radyo yayınları kesildi. Halk, olağanüstü hal ilan edildiğini öğrenemedi. Gece boyunca devam eden operasyonlarda, aralarında çocuklar, kadınlar ve yaşlılar da olmak üzere toplam 137 kişi hayatını kaybetti, 744 kişi ise yaralandı. Öyle bir katliam yapıldı ki, otobüsle evine giden memur, evinin balkonunda çamaşır asan kadın ve yaralılara yardıma giden doktor bile açılan ateşle can verdi, tankların paletleri altında onlarca Bakü sakini hayatını kaybetti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.