Türkmeneli Cephesi

ABD-İran Krizinde Umman’dan Irak Atağı

ABD-İran Krizinde Umman’dan Irak Atağı
573 views
11 Mayıs 2019 - 23:17

Umman yönetiminin Irak’taki diplomatik faaliyetlerine yeniden başlamak istediği belirtildi.

Körfez Ülkeleri arasında İran ile herzaman farklı ilişkilerde ve çoğu zaman ABD ile arabulucu olan Umman’ın kritik zamanda Irak ile temasa geçmesi dikkat çekti.

Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim’in Ummanlı mevkidaşı Yusuf bin Alavi bin Abdullah’dan aldığı mektupta, Umman’ın Bağdat’taki büyükelçiliğini yeniden açarak oradaki diplomatik faaliyetlerine başlamak istediğinin ifade edildiği vurgulandı.

Açıklamada, Irak’ın bu adımı ikili dayanışma ve ortak çıkarlar çerçevesinde kardeş iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesi şeklinde gördüğü aktarıldı.

Irak’ın ayrıca, Umman’ın Bağdat Büyükelçiliğini yeniden açma kararını Arap dünyasındaki ortak iş birliğinin güçlendirilmesi açısından olumlu bir gelişme olarak kabul ettiği bildirildi.

Söz konusu gelişmeye ilişkin Ummanlı yetkililerden herhangi bir açıklama yapılmazken, büyükelçiliğin ne zaman açılacağına dair de bilgi verilmedi.

Umman ve Irak arasındaki diplomatik ilişkiler, son yıllarda bölgedeki siyasi çekişmelerden uzak pozitif yönde ilerleme kaydediyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.