Türkmeneli Cephesi

Azerbaycan’ı İran’a bağlayan İnşaat Tamamlandı

Azerbaycan’ı İran’a bağlayan İnşaat Tamamlandı
36 views
16 Kasım 2016 - 16:36

Azerbaycan, Kuzey-Güney ulaşım koridorundaki demiryolu hattının kendi bölümünün inşaatını tamamladı.

Azerbaycan sınır bölgesindeki Astara şehrinden İran’a uzanan 8,5 kilometrelik demiryolu hattının inşaatını tamamladı.

Güney-Doğu Asya’yı Kuzey Avrupa’yı bağlayacak olan Kuzey-Güney demir yolu hattı, aralarında uzmanların da bulunduğu bir tren ile ilk denemesini yaptı.

Azerbaycan ve İran Demir Yolları devlet şirketlerinin başkanları Cavit Gurbanov ve Mohsen Purseid liderliğindeki heyetler sınır bölgesinde bir görüşme gerçekleştirdi.

Azerbaycan Demiryolları şirketi JSC basın servisi müdürü Nadir Azmammadov, İran ve Azerbaycan’ın sınır bölgesindeki Astarachay nehri üzerindeki demiryolu köprüsünün inşaatını kısa zaman içinde tamamlamak için çalıştıklarını belirtti.

12 Eylül 2000 tarihinde St. Petersburg’da, Rusya İran ve Hindistan arasında Kuzey-Güney uluslararası taşımacılık koridoru inşaatı anlaşması imzalanmıştı. Anlaşma 21 Mayıs 2002’de yürürlüğe girmişti.

Azerbaycan hükümeti bu anlaşmaya eylül 2005’te katıldı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.