Türkmeneli Cephesi

Başkan Erdoğan ve Irak Başbakanı Ortak Açıklama:Kerkük,Pkk ve İşbirliği

Başkan Erdoğan ve Irak Başbakanı Ortak Açıklama:Kerkük,Pkk ve İşbirliği
218 views
15 Mayıs 2019 - 22:27

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’yi resmi törenle karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdülmehdi ile heyetler arası toplantı sonrası ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan, “DEAŞ tarafından tahrip edilen Kerkük-Ceyhan petrol boru hattının bir an önce faaliyete geçirilmesinin önemine işaret ettik” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

DEAŞ tarafından tahrip edilen Kerkük-Ceyhan petrol boru hattının bir an önce faaliyete geçirilmesinin önemine işaret ettik.

Irak’ın yeniden imarı konusunda, DEAŞ işgalinden en çok zarar gören bölgelerin kalkındırılmasına ve Irak’ın güneyine uzanan bir ticaret koridoru tesis edilmesine öncelik verdiğimizi teyit ettik.

Irak’ın Astana platformunda gözlemci olarak yer almasını memnuniyetle karşılıyoruz.

Abdulmehdi: Güvenlik tehdidinin oluşmasını kabul etmemiz mümkün değil
Irak Başbakanı Abdulmehdi ise şöyle konuştu:
“Türkiye ve Irak ortak tarihe sahip iki kardeş ülke. 20 milyar dolar ticaret hacmi hedefimiz var. İki ülkenin çıkarına olacak birçok adım atabiliriz. Su, petrol, enerji konusu, sınır kapıları meselesi, ortak barajlar, sanayi alanında bizler ikili bağlamda birçok meseleyi ele aldık.
Görüşlerimizi aramızda uygulanabilir hale getirmeliyiz. Bölgedeki gerilimi düşürme konusunda görüştük. Hiçbir şekilde Türkiye topraklarına, bizim topraklarımızdan bir güvenlik tehdidinin oluşmasını kabul etmemiz mümkün değil.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.