Türkmeneli Cephesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye Konusunda Mutabıkız:ABD Suriye’den Çıkmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye Konusunda Mutabıkız:ABD Suriye’den Çıkmalı
16 views
16 Eylül 2019 - 20:03

Erdoğan, Putin ve Ruhani bir araya geldi: Suriye konusunda tam mutabakat içerisindeyiz

Türkiye, Rusya ve İran devlet başkanlarının katıldığı, Suriye’deki durumun görüşüleceği ‘Üçlü Zirve’, Ankara’da başladı. Ankara’ya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile birlikte zirve öncesi birlikte ‘aile fotoğrafı’ çektirdi ve basın toplantısı düzenledi.

Zirve başlamadan aile fotoğrafı çektiren liderler basına birer açıklama da yaptı.

“Sizi Ankara’da ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. Toplantının ülke, bölge ve Suriye için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şöyle konuştu:

“Zirve sayesinde barış istikrar ve güvenliğin yeniden tesisi amacıyla iş birliğimizi derinleştirdik. Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün sağlanması, sahada sükunetin korunması ve ihtilafa kalıcı bir siyasi çözüm bulunması noktasında tam bir mutabakat içerisindeyiz. Barışın sağlanması için daha fazla sorumluluk üstlenilmesi gereken bir zamandayız. Siyasi çözüm bizim gayretlerimize bağlı. Bugünkü toplantıda İdlib başta olmak üzere sahadaki durumu, Fırat’ın doğusunda yaşanan gelişmeleri, siyasi süreçte gelinen aşamayı ve Suriyeli mülteciler meselesini ele alacağız. Ülkemiz, en sıkıntılı en meşakkatli dönemlerinde Suriye halkının yanında olmuştur. 3,6 milyon Suriyeliyi topraklarımızda barındırıyoruz. Hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık. Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve ülkemizin güvenliğini tehdit eden terör şebekelerine ağır darbe indirdik. Çobanbey’deki hastaneyi hedef alan terör saldırısı, bölücü örgütün vahşi yüzünü bir kez daha göstermiştir. İdlib’de attığımız müşterek adımlarla 4 milyon kişinin hayatını tehdit eden sorunu bertaraf ettik.”

Ruhani: ABD’nin Suriye’deki varlığı yasa dışı

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise “İran, Suriye krizinin sadece siyasi yollarla çözülebileceğine, bunun da Suriye halkının katılımıyla gerçekleşeceğine inanmaktadır. Hedefimiz özgür ve bağımsız bir Suriye.” dedi.

ABD’nin Suriye’deki askeri varlığını da değerlendiren Ruhani, “ABD’nin Suriye’de asker bulundurması meşru değildir, ABD güçleri bir an önce bölgeyi terk etmelidir. Amerika Birleşik Devletleri sözünü tutup askerlerini çekmelidir.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Ruhani, “Bölgedeki sorunun çözülmesi için Ankara ile Şam yönetimi arasında imzalanan Adana Mutabakatına dönülmeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Putin: İdlib’deki durum endişe verici

“İdlib’de çatışmasızlık bölgesinde durum endişe vericidir.” diyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise “Ortak çabalarımızla Suriye topraklarında istikrar sağlanmıştır ve şiddet seviyesi düşürülmüştür. 1,3 milyon Suriyeli yerlerine döndü. Rusya, Türkiye ve İran’ın garantör olduğu Astana süreci, Suriye’nin çözüm sürecine en etkin katkı sağlayan mekanizmadır. Türkiye, Rusya ve İran Suriye’de kalıcı çözümün temellerini attı. Suriye’nin kuzeydoğusunda durum endişe vericidir. Oradaki güvenlik sorunları Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması temelinde çözülmelidir.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve öncesi İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve ardından da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Liderler daha sonra Üçlü Zirve kapsamında görüşmeye başladı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.