Türkmeneli Cephesi

Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu:BARZANİ FIRSATÇILIK YAPMA!

Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu:BARZANİ FIRSATÇILIK YAPMA!
26 views
15 Haziran 2017 - 18:38

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de “bağımsızlık referandumu” yapma planına ilişkin, “Bu referandum kararı esasen tırmandırıcı ve tehlikeli bir harekettir” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de “bağımsızlık referandumu” yapma planına ilişkin, “Bu referandum kararı esasen tırmandırıcı ve tehlikeli bir harekettir” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Kuveyt’te basın mensuplarıyla bir araya gelerek güncel gelişmeleri değerlendirdi.

IKBY’nin 25 Eylül’de “bağımsızlık referandumu” yapma planına ilişkin ne tür önlemler alındığının sorulması üzerine Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye ve Irak’ın sınır ve toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde desteklediğini kaydetti.

Suriye’de bir terör kantonu oluşturulmasına Türkiye’nin müsaade etmeyeceğini Amerikalı muhataplarına da net bir şekilde ifade ettiklerini aktaran Çavuşoğlu, “Bu referandum kararı esasen tırmandırıcı ve tehlikeli bir harekettir” diye konuştu. IKBY’nin mevcut anayasal haklarını desteklediklerini belirten Çavuşoğlu, ekonomik kriz döneminde de desteklerinin sürdüğünü, 4 bin civarında Peşmerge’nin eğitimini de Türkiye’nin sağladığını hatırlattı.

Çavuşoğlu, “Irak’ın çok sorunu var, DEAŞ’la mücadele ediyor, başka sorunlar var. Yani böyle bir durumda fırsatçılık yapmak doğru bir şey değil.” ifadelerini kullandı. Kerkük’te IKBY bayrağı asılmasının da doğru olmadığını kaydeden Çavuşoğlu, görüştüğü bütün ülkelerin bu referanduma karşı olduğunu söylediğini aktardı. Bu düşüncelerini IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ile de telefonda paylaştığını dile getiren Çavuşoğlu, Barzani’nin gelecek süreçte Türkiye’yi ziyaret edebileceğini söyleyerek düşüncelerini aktarmaya devam edeceklerini söyledi.

 

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.