Türkmeneli Cephesi

Irak Türkmen Cephesi: “Türkiye Bizi Yalnız bırakmasın!”

Irak Türkmen Cephesi: “Türkiye Bizi Yalnız bırakmasın!”
19 views
20 Ağustos 2017 - 22:33

ITC Başkanı Salihi, “Kerkük, Tuzhurmatu ve diğer Türkmen bölgelerindeki referandumu kesinlikle reddediyoruz. Eğer birlikte yaşamak istiyorsak, çoğunluk veya azınlık diye bir halk olmamalıdır. Eğer birinci çoğunluktaki halk Kürtlerse, diğer birincisi bizleriz (Türkmenler). Bu bölgeler coğrafi olarak aslında Türkmen bölgeleridir” dedi.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’deki bağımsızlık referandumunu, Türkmenlerin çoğunlukta yaşadığı bölgelerde yapmasını kabul etmediklerini belirtti.

Salihi, “Üç vilayette (Erbil-Duhok ve Süleymaniye) yapmak istedikleri referandumu Bağdat merkezi hükümetiyle konuşmaları gerektiğini söyledik. Irak merkezi hükümetinin de buna karşı tutumu belli ve itiraz ediyor. Kerkük, Tuzhurmatu ve diğer Türkmen bölgelerindeki referandumu kesinlikle reddediyoruz.” dedi.
“Bunu çok açık ve net bir şekilde gelen heyete söyledik” diyen ITC lideri, “Eğer birlikte yaşamak istiyorsak, çoğunluk veya azınlık diye bir halk olmamalıdır. Eğer birinci çoğunluktaki halk Kürtlerse, diğer birincisi bizleriz (Türkmenler). Bu bölgeler coğrafi olarak aslında Türkmen bölgeleridir.” ifadelerini kullandı.
Salihi, Kuzey Irak yönetiminin Kerkük ve Tuzhurmatı gibi Türkmen bölgelerine taşınmasının kesinlikle uygun olmadığını vurgulayarak, “Ancak uzlaşı ve görüşmelere her zaman hazırız. Bizim amacımız kan dökülmesin ve savaş çıkmasın.” diye konuştu.

Türkmen lider, referandumun ertelenmesi halinde 140. maddenin gündeme gelmesine ilişkin ise “Kürtlere bir garanti vermeyin. Referandumun ertelenmesine karşılık, 140’ıncı maddeyi erteleyeceğiz derlerse, bunun muhatabı biziz. Bunu hem merkezi hükümete hem de siyasi parti temsilcilerine söyledik.” dedi.

Irak merkezi yönetimi ve IKBY arasında statüsü belli olmayan bölgelerin kaderinin tayin edilmesi için 140. maddenin uygulanması gerekiyor. Bu maddenin de Türkmenlerin çoğunlukta olduğu bölgelerle doğrudan ilgili olduğu biliniyor.

“Türkiye ve Türk dünyasına şunu söylüyoruz; bölgede kimse bizi yalnız bırakmasın. Aksi takdirde eririz. Burada bir mezhep kavgası vardır.” diyen Salihi, sözlerini şöyle tamamladı:
“Irak’ta merkezi hükümet ve Kuzey Irak yönetimi var. Bunların Peşmergesi, öbür tarafın ordusu ve Haşdi Şabisi var. Benim neyim var? Bizim de güçlü bir silahlı grubumuzun olması lazım. Irak Türkmenlerinin bölgede huzurlu ve güvenli bir şekilde yaşayabilmeleri için kesinlikle silahlı bir teşkilatı veya ordusu olması lazım.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.