Türkmeneli Cephesi

Irak Türkmen Cephesinden Seçim Komiserliği’ne “Kerkük Uyarısı”

Irak Türkmen Cephesinden Seçim Komiserliği’ne “Kerkük Uyarısı”
6 views
08 Ağustos 2018 - 14:26

Irak Türkmen Cephesi, Mayıs ayında yapılan seçimlerin elle sayım işleminin sonuçları öncesinde kritik bir bildiri yayımladı.

Irak Türkmen Cephesi yönetim kurulu tarafından yayımlanan bildiri de Irak seçim komisyonundaki yargıçlara, Kerkük halkı özelikle Türkmen milletine önemli mesajlar verdi.

ITC bildirisinde şu sözlere yer verildi “Değerli Kerkük Halkı’na,

Çalınan ve sahteciliğe uğrayan oylarınız konusunda, Bir ay boyunca yaptığınız eylem, haklı haklarınızı talep etmeninizi saygı ve takdirle karşılamaktayız.
Türkmen milletine saygılarımızı iletirken, aynı zaman diğer Kürt partisindeki kardeşlerimize hitaben ve Arap kardeşlerimizin sahtekârlığa uğrayan oy pusuları ve Hırstıysan kardeşlerimizin Kerkük’te bazı partizanlar tarafından doğru adaylarını kazandırmama için.
Biz Irak Türkmen Cephesi ve Türkmen halkı olarak, göstermiş olduğumuz tepkiler herkesçe malumdur ve bunun öncülük yapmaktayız.
Federal Mahkeme’nin oyların yeniden elle sayma gerekliliği kararını takiben, bu tarihi sorumluluktan memnuniyet duymuştuk. Halkımız, tüm saldırılara ve onlarca patlamalara rağmen 2018 parlamento seçim sonucunu beklemek suretiyle barışçıl oturma eylemini bitirmiş ve evlerine dönmüştü.
Ancak biz Irak Türkmen Cephesi olarak atanan yargıç kardeşlerimize, “sizler büyük ve tarihi bir sorumluğun önündesiniz demek istemekteyiz. Kerkük’ün istikrarını koruyacaksınız veya sahtecilerin hırsızlığın ortaya çıkarılmadığı takdirde de anarşinin bir parçası olacaksınız”

Halkımıza söylüyoruz,
Çalınan oylarınızı korumakla tüm görevimizi yaptık. Ancak, seçim komisyon üyelerinin dürüstlüklerinden şüphemiz olmamasına rağmen, üzerlerinde büyük bir politik baskısı var gibi görünüyor.
Bu minvalde halkımıza ifade ediyoruz ki.
1. Oy pusulaların elle sayım sonuçlarından daha emin olunmadığı takdirde, Kerkük’ün seçim sonuçlarının ertelenmesi konusunda tüm meşru seçenekler önünüzde açıktır.
2. Anayasa’nın 38’inci maddesine göre oturum eylemi yapmak doğal hakkınızdır.
3. Dini mercilerin buyurduğu gibi, haklar kolayca verilmez. Ey Müslüman haklarınız için cihat etmelisiniz.
4.Birleşmiş Milletler Irak Temsilcisi Jan Kubic’in, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi nezdinde ve uluslararası arenada açıklaması, Kerkük’te oy hırsızlığı hassasiyetini açıkça belirtmişti. Ancak seçim çalışmalarını her türlü sahtecilikten korumaları mükellef olan Birleşmiş Milletler yardımcı heyetinin raporunda, resmi sonuçlar açıklanmadan teyit etmesi ve kabullenmesi, hayal kırıklığı yarattığı gibi şaşırtıcı ve şüpheci bir durum uyandırdı.
5. Kerkük halkı güney Irakta haklı olan eylemcileri desteklemekte, aynı zaman Başbakanlık Kurulundan memur atamaları kararı ve durdurulan (Petro – Dolar) maaşlarını verilmesini talep ederken, Güvenlik güçlerine saygı gösterilmesi gerekliliğiyle barışçıl gösterileriniz ve oturma eylemlerinizi desteklediğimizi belirtirken, ancak kamu ile özel yerlerin korunmasının şart olduğunda altını çizmekteyiz.
Vatanımızın ve vatandaşlarımızın haklarını haklı olan haklarını sonsuza kadar peşinde olacağız ve yakından takip edeceğiz.

IRAK TÜRKMEN CEPHESİ
YÜRTME KURULU

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.