Türkmeneli Cephesi

Irak ve Kuveyt arasındaki sınır kapısı yeniden inşa edilecek

Irak ve Kuveyt arasındaki sınır kapısı yeniden inşa edilecek
38 views
12 Mayıs 2019 - 13:06

Irak ve Kuveyt, iki ülke arasındaki mevcut tek kara sınır kapısı “Safvan”ın altyapısının yeniden inşa edilmesine karar verdi.
Irak Gümrük Heyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada Bağdat ve Kuveyt’in, Safvan Sınır Kapısı’nın altyapısını yeniden imar edeceği ve söz konusu projeyi Kuveyt’in finanse edeceği belirtildi.
Açıklamada, yeniden imar kararının, iki taraf arasında imzalanmış ortak mutabakat zaptındaki önerilere göre alındığı ifade edildi.
Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim’in başkanlığında 15 kişilik bir heyet dün Kuveyt’te resmi temaslarda bulunmuştu.
Kuveyt ve Irak arasındaki ilişkiler, Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in 1990’da Kuveyt’i işgal etmesinden sonra tamamen kesilmişti. ABD’nin Irak’ı 2003’te işgal etmesi ve Saddam Hüseyin’in devrilmesinin ardından sonra iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler yeniden kurulmuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.