Türkmeneli Cephesi

ITC ‘den İran ABD Uyarısı ve Kerkük Peşmerge Reddi

ITC ‘den İran ABD Uyarısı ve Kerkük Peşmerge Reddi
9 views
10 Şubat 2019 - 22:40

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Peşmerge güçlerinin Kerkük ve sözde ihtilaflı bölgelere geri dönmesini reddetti.

ITC Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi yayınladığı yazılı açıklamada, Irak Federal mahkemesi tarafından reddedilen gayrı meşru referandum sonrası, Erbil’den Bağdat’a gerçekleşen ziyaretleri takdirle karşıladığını ve bu ziyaretlerin iki yönetim arasındaki İlişkilerin daha iyiye gitmesi yönünde temenni duyduklarını belirtti.

Açıklamasında Salihi Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin Kerkük, Musul, Selahattin, Diyale, Hanekin, ve Sincar bölgelerini ve içinde yaşayan insanların korumakla büyük ve tarihi bir sorumluluk taşıdığını söyledi.

Lider Salihi ayrıca uluslararası ve bölgesel taraflara uyarıda bulunarak ABD’nin Suriye’den çekilme süreci veya Amerika-İran arasındaki ihtilafların karşılığında Kerkük’te saatlerin geri dönmesine İzin vermeyeceklerine de vurgu yaptı.

ABD-İran çatışmasında Iraklıların bedel ödeyeceğini dile getiren Salihi Kerkük ve diğer tartışmalı (İhtilaflı) bölgelerin güvenliği ile ilgili Bağdat-Erbil arasında askeri görüşmelerde siyasi uzlaşı sağlanmadan alınan kararlara, 2003 yılından Ekim 2017 tarihine kadar güvenlik ve siyasi tacizlere maruz kalan Kerkük halkının güvenmediğini de ifade ederek Peşmerge güçlerinin kente dönmesinin reddini yeniledi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.