Türkmeneli Cephesi

ITC Sözcüsü Ali Mehdi’den 140. Madde Kararına Haklı Tepki

ITC Sözcüsü Ali Mehdi’den 140. Madde Kararına Haklı Tepki
75 views
31 Temmuz 2019 - 9:35

Federal Yüksek Mahkeme anayasanın 140. Maddesinin yürürlükte kalmasına karar verdi.

Federal Yüksek Mahkeme Sözcüsü İyas El Samuk yaptığı açıklamasında Federal Yüksek Mahkeme’nin Midhat El Mahmut başkanlığında toplantı düzenlediğini belirtti. Samuk parlamento’nun anayasadaki 140. maddesinin geçerliliği ile ilgili açıklama talebinin kabul edildiğini belirterek mahkeme’nin şu anda anayasanın 140. maddesinin yürürlükte kalmasına karar verdiğini ve şartların uygulanmasına ve Irak Devlet İdaresinin 58. maddesinde belirtilen adımlara uygun olarak mevzuatın amacına ulaşılmasına karar verdiğini de sözlerine ekledi.

Karar ile ilgili Irak Türkmen Cephesi Sözcüsü Ali Mehdi açıklamada bulundu. Mehdi üst düzey siyasilerin, parlementerlerin ve hükümetin Ulusal olmayan hedeflere sahip gündemlere hizmet etmek için çalıştığını dile getirdi. Mehdi bu gibi kararların Irak’ın etnik ve mezhepsel bölünmesine yol açacağını dile getirdi.

Mehdi yayınladığı bildirisinde Türkmenlerin Irak’ın kuruluşundan bu yana görüşlerinin belli ve dürüst olduğunu dile getirerek Türkmenlerin her zaman ırak’ın birliği’ni desteklediğini belirtti. Mehdi seçimlerde yaşanan ihlaller, petrol paylaşımı, bakanların ve elçilerin pozisyonların atanması gibi pek çok şüpheli işleme anayasanın 140. Maddesi’nin de eklendiğini belirtti. Mehdi Irak Türkmen Cephesi’nin her zaman olduğu gibi aynı ulusal ilkelerine sadık kalacağını söyledi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.