Türkmeneli Cephesi

Kerkük’te Osmanlı İftar Geleneğini Devam Ediyor

Kerkük’te Osmanlı İftar Geleneğini Devam Ediyor
75 views
12 Mayıs 2019 - 20:18

Osmanlı’dan kalan halka açık iftar sofraları kurma geleneği, Irak’ın Kerkük kentindeki birçok camide devam ettiriliyor.
Kerkük kent merkezindeki Celil Camii imam hatibi Yunus Debagoğlu, ”Camilerimizde Osmanlı geleneği olan iftar sofraları her gün kuruluyor” dedi.

 

İftar cadırı camiye yapılan bağışlarla kuruluyor
Ramazan ayının ilk gününden itibaren caminin avlusunda kurulan iftar sofralarının bayrama kadar devam ettiğini aktaran Debagoğlu, ”Genellikle yoksul, evsiz ve göçmen vatandaşlar katılıyorlar soframıza” şeklinde konuştu.

Yüzyıllardır bu geleneğin Kerkük’te devam ettiğini dile getiren Debagoğlu, camiye yapılan bağışlarla kurdukları iftar sofralarından günlük yaklaşık 50 kişinin faydalandığını söyledi.

Debagoğlu, iftar sofralarında özellikle Kerkük yöresel yemeklerine yer verdiklerini belirterek, toplumun her kesimine açık olan bu iftar sofralarını kurmaktaki amaçlarının Osmanlı ramazan geleneklerini sürdürmek olduğunu kaydetti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.