Türkmeneli Cephesi

Kerkük’ten Türkiye’ye Yeni Petrol Hattı Açılacak

Kerkük’ten Türkiye’ye Yeni Petrol Hattı Açılacak
166 views
17 Mayıs 2019 - 10:42

Irak Petrol Bakanı Samir Gadban, Türkiye’nin Irak’tan petrol sevkiyatını arttırmasını istediğini söyledi.

Bağdat’ta basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Irak Petrol Bakanı Samir Gadban, ABD’nin 8 ülkeye yönelik İran muafiyetini kaldırmasının ardından Türkiye’nin Irak’tan petrol sevkiyatını artırmasını istediğini belirtti.

ABD ile İran arasında olası gerginliğin yaşanmasının Irak’ın İran’dan elektrik santrallerini çalıştırmak için aldığı doğalgaz akışını etkileyeceği ihtimaline karşı Gadbani, “İran’dan elektrik santrallerini çalıştırmak için aldığımız doğal gaz akışı durursa bunun için devreye sokabileceğimiz olağanüstü planlarımız var. Ancak umarız bu konuda herhangi bir sabotaj olmaz” dedi.

Türkiye’ye petrol sevkiyatı konusuna da değinen Gadban, “Kerkük’ten Türkiye’ye mevcut petrol boru hattına paralel yeni bir boru hattı inşa etme planımız var. Türkiye, bizden daha fazla ham petrol alabileceğini belirtti” diye konuştu.

Irak’ta petrol alanında faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin çalışmalarını normal şekilde sürdürdüklerini ifade eden Iraklı Bakan, ülkenin kuzeyi ve güneyindeki petrol sahalarının güvenli olduğunu sözlerine ekledi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.