Türkmeneli Cephesi

Irak Seçim Komiserliği KYB nin Sahte Oylarına Destek Verdi

Irak Seçim Komiserliği KYB nin Sahte Oylarına Destek Verdi
3 views
09 Ağustos 2018 - 22:52

Irak Seçim Komiserliği, ülke genelinde mayıs ayında yapılan seçimlerdeki oyların elle sayım işlemini tamamladıktan sonra sonuçları açıkladı.

Seçim komiserliği, Kerkük’te sonuçların 100% mutabık olduğunu açıklayarak Türkmen milletinin iradesine yine darbe vurdu! Böylece Oy hırsızı KYB’lilere sahip çıktı.

Seçim Kurumu’nun açıklamasına göre, Kerkük, Erbil, Süleymaniye, Divaniyye, Musenna, Necef, Babil, Duhok, Diyala, Kerbela, Basra, Meysan ve Vasıt gibi 13 kentte elektronik sayımla elle sayım sonuçlarında herhangi değişiklik olmadığı bildirildi. Diğer kentlerde ise ufak değişikliklerin ortaya çıktığı belirtildi.

Açıklamada, seçimi kazanan koalisyonların oylarında bir değişiklik olmadığı ifade edilirken, sadece Bağdat Koalisyonu’ndan (Sünni) Fetih Koalisyonu’na (Şii) 1 sandalye geçişinin yaşandığı aktarıldı.

Mukteda es-Sadr liderliğindeki Sairun Koalisyonu elde ettiği sandalye sayısını korurken, Haşdi Şabi gruplarının yer aldığı Fetih Koalisyonunun sandalye sayısı 47’den 48’e yükseldi. 

Başbakan Haydar el-İbadi’nin Nasır Koalisyonu 42, eski Başbakan Nuri el-Maliki’nin Kanun Devleti Koalisyonu 26, Ammar el-Hekim’e bağlı Ulusal Hikmet Koalisyonu 20 sandalye kazanmıştı. Eski Başbakanlardan İyad Allavi’nin Vataniyye Koalisyonu 21 milletvekili çıkarırken, Sünnilerden ise Usame en-Nuceyfi’nin Karar Koalisyonu da 20 sandalye kazanmıştı.

Kerkük’te Türkmen yetkililer, itiraz ettikleri sonuçlarda lehlerine değişiklik olmadığı takdirde protesto gösterisi düzenleyeceklerini ifade ediyor.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurumu, nihai sonuçları onaylaması için Irak Anayasa Mahkemesi’ne gönderecek. Mahkeme, seçim sonuçlarını onayladıktan sonra meclis, hükümetin kurulması yolununun açılması için ilk oturumunu düzenleyecek. 

Irak’ta 12 Mayıs’ta yapılan genel seçimlere şaibe iddiaları ve düşük katılım damgasını vurmuştu. Kerkük’teki Türkmen ve Araplar oylarının Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) lehine çalındığını dile getirmişti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

© 2019 TÜRKMENELİ CEPHESİ - Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.